W sobotę 4 lutego w Modrolesie odbyły się uroczystości 72 rocznicy ewakuacji Stalagu Luft IV. Następnie, odbyło się uroczyste zwiedzanie Muzeum Zimnej Wojny.

To niezwykle ważne, że po tylu latach, społeczność lokalna pamięta o trudnych wydarzeniach II wojny światowej. Ewakuacja Stalagu Luft IV wiązała się z długim marszem, którego nie przetrwało nawet kilkaset osób. W Modrolesie więziono nie tylko lotników amerykańskich, ale także brytyjskich czy polskich. Więcej na temat historii tego miejsca w materiale wideo.

Po części oficjalnej, goście przejechali do Podborska, do Muzeum Zimnej Wojny. Niestety, Marsz Pamięci nie odbył się ze względu na oblodzenie dróg. Po raz pierwszy w historii tych uroczystości, zostały one połączone ze zwiedzaniem naszego magazynu amunicji atomowej. Relacje tych osób, które już kiedyś bunkrze były, są dla nas impulsem do dalszej pracy: zachwyt, słowa uznania i zadziwienia, że można było tak wiele zrobić w tak krótkim czasie.