Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

84. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Koszaliński marsz cieni

13 kwietnia 2024 r. w 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun wraz z partnerami zorganizowało kolejną edycję Koszalińskiego Marszu Cieni. Rekonstruktorzy w mundurach polskich oficerów z września 1939 roku przeszli w milczeniu symboliczną trasę ulicami Koszalina. Wydarzenie rozpoczęło się wjazdem wagonów towarowych, ciągniętych przez parowóz na zainscenizowany przystanek w Gniezdowie. Z wagonów kolumna jeńców w asyście żołnierzy NKWD ruszyła pod Koszaliński Pomnik Martyrologii Narodu Polskiego, zatrzymując się przy stacjach upamiętniających miejsca kaźni polskich oficerów. Na koniec żołnierz NKWD wyczytał nazwiska jeńców prowadzonych na egzekucję. Po symbolicznym wystrzale oficerowie przykryci zostali czarnym całunem symbolizującym ich męczeńską śmierć.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu również wzięło udział w tych uroczystościach. Pracownik naszego muzeum zaprezentował kilkanaście przedmiotów wydobytych podczas ekshumacji grobów masowych w Charkowie w 1995 roku. Na uwagę zasługują rzeczy osobiste porucznika rezerwy dr Jana Grunera, takich jak ryngraf, zegarek kieszonkowy czy sygnet z wygrawerowanymi inicjałami. Porucznik 19 września 1939 r. został wzięty do niewoli sowieckiej i osadzony w obozie jenieckim w Starobielsku. Wiosną 1940 roku został zamordowany w Charkowie, a następnie pogrzebany w mogile zbiorowej w Piatichatkach. Wszystkie przedmioty prezentowane podczas koszalińskiego wydarzenia zostały przekazane do Muzeum Oręża Polskiego przez Stowarzyszenie Katyń ze Szczecina. W tym roku wszystkie przekazane eksponaty wzbogacą wystawę kołobrzeskiego muzeum pn. „Zbrodnia nieukarana. Katyń 1940”.

W ramach przypomnienia dzień 13 kwietnia ustanowiony został Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i jest uroczyście obchodzony na terenie całego kraju. Jednym z największych wydarzeń jest Katyński Marsz Cieni organizowany w Warszawie przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Grupę Historyczną „Zgrupowanie Radosław”. Wszystkie uroczystości organizowane są w celu uczczenia pamięci blisko 22 tysięcy ofiar, którymi byli oficerowie Wojska Polskiego, zmobilizowani często tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej. W miejscach kaźni bestialsko zamordowano elitę intelektualną państwa polskiego: lekarzy, naukowców, prawników oraz urzędników państwowych.

Cześć ich pamięci.