Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88

Sprzedaż internetowa

MUZEUM

Książka "Jan Bednarz marynarz z ORP Błyskawica"

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przy współpracy z Muzeum Nurkowania z Warszawy wydało wspomnienia Pana Jana Bednarza – marynarza z ORP "Błyskawica".

ORP "Błyskawica" jest jednostką tej samej klasy co legendarny kontrtorpedowiec ORP "Burza" – którego elementy znajdują się w naszym Kołobrzeskim Skansenie Morskim. To skłoniło nas do zainteresowania się jego historią, którą przetłumaczyła Pani Karina Kowalska, kustosz Muzeum Nurkowania.

Dzięki bezinteresownej pomocy wielu ludzi udało się udostępnić wspomnienia Pana Bednarza, który wywieziony na Sybir w 1940 roku zgłosił się na ochotnika do służby w Armii Polskiej pod dowództwem generała Andersa, otrzymując numer 13. Po krótkim okresie służby na ORP "Ślązak", od listopada 1942 roku, aż do końca II wojny światowej, pełnił służbę na ORP "Błyskawica", uczestnicząc w najważniejszych bitwach morskich tamtych czasów.

Opisane wspomnienia niewątpliwie wzbogacą naszą wiedzę o tych, którzy służyli na polskich okrętach wojennych w czasie II wojny światowej.

Koszt: 20 zł

Książka "Przedsięwzięcie 3000. Tajna historia radzieckich baz atomowych w Polsce"

We wstępie do książki można przeczytać:
"Historia tajnych radzieckich baz atomowych w Polsce, dzięki pewnemu zbiegowi okoliczności, ma dziś wymiar symboliczny. To właśnie w naszym kraju, konkretnie w Podborsku, zachowały się w stanie bardzo dobrym dwa magazyny, w których przez 20 lat przechowywano amunicję atomową. Pozostałe dwie bazy są w stanie agonalnym. W Podborsku udało się również stworzyć Muzeum Zimnej Wojny, działające w ramach Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, dzięki czemu, każdy może zobaczyć, jak na terenie Polski przechowywano broń atomową, ale także, jak niepozorne są miejsca, w których mogła  rozgrywać się trudna dla tej części Europy historia.
Miałem przyjemność od połowy 2016 roku realizować zadanie związane z przekształceniem magazynu nr 17 na cele muzealne dla Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Opracowałem koncepcję funkcjonowania tego obiektu, a następnie niemal tam zamieszkałem, aby dostosować stan rzeczywisty do tego, co można zobaczyć obecnie. W wielu działaniach towarzyszył mi i pomagał Ireneusz Kwiatkowski, pracownik kołobrzeskiego muzeum. Cenię sobie ten czas, ze względu na bardziej i mniej obiektywne trudności, jakie czyniono przy powstawaniu muzeum w tym miejscu. Już sam fakt informowania administracji, że w środku lasu otwieramy obiekt muzealny, budził uśmiech politowania. Dziś, społeczność lokalna jest dumna ze swojego muzeum, a wyrazy uznania za uratowanie tego reliktu zimnej wojny płyną z wielu miast Europy. (...)"

Koszt: 30 zł

Przewodnik "Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu"

Jest to najnowszy przewodnik po naszym muzeum, w którym mogą się Państwo zapoznać ze wszystkimi naszymi oddziałami – ich historią, wyposażeniem, oraz dokonywanymi zmianami. Jest to ciekawa lektura dla zastanawiających się nad odwiedzeniem nas, lub jako pamiątka po pobycie. Wprawdzie nic nie zastąpi odwiedzin samego Muzeum, ale książka ta pozwoli docenić znajdujące się u nas ekspozycje. Jest to też wspaniała pomoc dla indywidualnych zwiedzających, którzy dzięki niej poznają liczne ciekawostki. Pomoże ona przygotować się do odwiedzin u nas, by w pełni cieszyć się tą historyczną przygodą z polskim orężem!

Koszt: 15 zł

 

 

Zamówienia

MUZEUM

Zamówienia prosimy składać na e-mail sklepu: sklep@muzeum.kolobrzeg.pl

Formularz zamówienia można ściągnąć tutaj: FORMULARZ

Regulamin sprzedaży drogą internetową: REGULAMIN

 

Koszt przesyłki jednej książki Pocztą Polską: 10 zł

Dla większej ilości książek proszę składać zapytania o cenę wysyłki na powyższy adres e-mail. Stawki będą ustalane indywidualnie.