Tłumy mieszkańców i turystów zwiedzały w ostatni weekend historyczne miasteczko średniowiecznych rzemieślników przy Latarni Morskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także pokazy  grup rekonstrukcji historycznej obrazujące dzieje Twierdzy Kołobrzeg.

Historyczny piknik Twierdza Kołobrzeg  był wydarzeniem towarzyszącym X Hanzeatyckiemu Targowi Solnemu, prezentującemu miasto za czasów Chrobrego i Krzywoustego, którego organizatorem głównym było Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego. Wydarzenia odbyły się w ramach uroczystych Partnerskich Dni Kołobrzegu. Majowy weekend był okazją do uczczenia ważnych rocznic z historii miasta: 759-lecia nadania praw miejskich Kołobrzegowi, oraz 20. rocznicy podpisania umowy współpracy z partnerskim miastem Berlin-Pankow. W amfiteatrze przy Regionalnym Centrum Kultury, tradycyjnym przecięciem sznura Prezydent Janusz Gromek symbolicznie rozpoczął obchody Dni Miasta. Swój XXIII zlot mieli także jungowie Ligi Morskiej i Rzecznej. Do Portu Jachtowego zawinął ORP Iskra. Na Parsęcie odbyły się regaty smoczych łodzi. Grupy rekonstrukcyjne prezentowały w Reducie Solnej,  Pomorze z czasów Wojny Siedmioletniej, oblężenia Twierdzy w 1807 r, ludność cywilną  początku XX wieku, oraz żołnierzy I i II wojny światowej. Wystawę posterową  o dziejach kołobrzeskiej twierdzy prezentowało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.

X Hanzeatycki Targ Solny objęty patronatem Marka Hoka- Posła na Sejm RP, Anny Mieszkowskiej- Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego oraz Janusza Gromka -Prezydenta Miasta Kołobrzeg, został dofinansowany przez Gminę Miasto Kołobrzeg. Program targu przygotowali: koordynator i pomysłodawca - Jarosław Jerry Bogusławski oraz panie Barbara Hordyjewska i Liliana Michalska (nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 4) wraz z Klubem Historycznych Detektywów. W jubileuszowym roku przybyło do Kołobrzegu kilkudziesięciu rzemieślników- odtwórców dawnych zawodów: powroźnicy, tkacze,medycy, serowarzy, bursztynnicy, piwowarzy, pszczelarze,garncarze, wikliniarze, kowale i rogownicy. Było stoisko z dawnymi grami i zabawami oraz średniowieczna przymierzalnia strojów, pokazy broni, umundurowania i walk, strzelanie z łuku.

Na Skwerze kmdr Mieszkowskiego widzowie mieli okazję poznać nie tylko dawne rzemiosła. Pod Latarnię Morską nadciągnęły regimenty wojsk pruskich oraz damy ubrane w barokowe suknie. Na znak Starosty kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego, Bractwo Kurkowe oddało strzał z armaty i uroczyście otworzyło piknik dla zwiedzających historyczne miasteczko. Były pokazy musztry, umundurowania, uzbrojenia. Na widzów czekała także grochówka z kuchni polowej wz 36P. Smaki żołnierskiej kuchni mieszały się z zapachem średniowiecznych podpłomyków.

I Piknik Historyczny Twierdza Kołobrzeg zorganizowany został przez Muzeum Oręża Polskiego z pomocą Stowarzyszeń: Kołobrzeskiego Bractwa Kurkowego, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami i Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego. Swoje stoiska edukacyjne prezentowały także muzea: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Obrony Wybrzeża Fort Gerhada ze Świnoujścia, Muzeum Wału Pomorskiego z Wałcza, Muzeum Motoryzacji i Wojskowości w Tanowie. Na zaproszenie muzeum do Kołobrzegu przyjechały grupy rekonstrukcji historycznej: międzynarodowa Der Dreispitz, Infanterie Regiment von Alvensleben(no.33) ze Srebrnej Góry, GRH Poznańczycy, Królewsko-Pruski Regiment Garnizonowy von Lattorf (Kędzierzyn Koźle), Magdalena Bekier Group, oraz Joanna i Wojciech Minczyków prezentujący historyczną kuchnię polową.

Było to kolejne spotkanie w Kołobrzegu z miłośnikami historii, którzy z chęcią odwiedzają nasze miasto by prezentować swoją pasję odtwarzania życia codziennego dawnych mieszkańców Pomorza. Obecność zaprzyjaźnionych muzeów i stowarzyszeń nie byłaby możliwa przede wszystkim dzięki wieloletnim kontaktom oraz współpracy przy wielu projektach z zakresu edukacji historycznej.

Muzeum pragnie złożyć wyrazy podziękowania osobom, firmom i instytucjom, które wsparły Piknik Twierdza Kołobrzeg:

Prezydentowi Januszowi Gromkowi i pracownikom Urzędu Miasta Kołobrzeg

Annie Szelinger - dyrektor Hotelu Olymp3