Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wzbogaciło swoje zbiory o kolejne, unikatowe eksponaty.

Kołobrzeski Skansen Morski stara się wszędzie pozyskiwać zabytki techniki morskiej. Na nasz apel odpowiedziało Muzeum Narodowe w Szczecinie, którego Dyrektor – Pan Lech Karwowski – przekazał nam w depozyt trzy kotwice admiralicji oraz łańcuch kotwiczny. Największa kotwica waży 600 kg i pochodzi z parowca s/s Kapitan K. Maciejewicz. Maszt z tego statku stał kiedyś w Szczecinie u wylotu Trasy Zamkowej jako Pomnik-Maszt im. Kapitana Kapitanów. Dwie pozostałe kotwice są mniejsze i ważą 250 oraz 200 kg. Łańcuch kotwiczny pochodzi z parowego holownika portowego "Andrzej" z Zarządu Portu Szczecin-Świnoujście. Nowe nabytki dołączyły do osamotnionej kotwicy, która w ubiegłym roku została wyłowiona z Bałtyku na wysokości portu Mrzeżyno. Na ekspozycję trafiła dzięki armatorowi oraz załodze kutra rybackiego KOŁ-32. Dzisiaj można powiedzieć, że w Skansenie powstało małe kotwicowisko, które, mamy nadzieję, będzie się rozrastać. Zapraszamy do zwiedzania!

Kolejnymi unikatowymi zabytkami, wypożyczonymi z Centrum Dialogu Przełomy – pawilonu wystawowego Muzeum Narodowego w Szczecinie – jest polewaczka milicyjna oraz transporter opancerzony BTR-60 PB, który przyjechał na wystawę plenerową oddziału Dzieje Oręża Polskiego.

BTR-60 PB powstał na początku lat 60, w latach 80 niewielka liczba tych wozów znajdowała się na uzbrojeniu Wojska Polskiego. BTR-y trafiły również do Milicji Obywatelskiej, później do Policji. Używanie były także przez ZOMO w akcjach prewencyjno-porządkowych.