Podróż studyjna

W sobotę Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zorganizowało dla Członków oraz naszych przyjaciół podróż studyjną. Tym razem zwiedzaliśmy południowo – zachodnią część naszego województwa.

Na początek Rurka koło Chojny, gdzie znajdowała się zbudowana w zakolach rzeki Rurzycy komandoria i kaplica templariuszy. Była ona otoczona terenem bagiennym, stanowiącym naturalną ochronę dóbr zakonnych. Pan Andrzej, nasz przewodnik zabrał nas do Chojny, gdzie oprócz murów, bram miejskich i klasztoru, mieliśmy możliwość zwiedzania kościoła mariackiego. Jest to monumentalna bryła świątyni, która została podczas II wojny światowej całkowicie zniszczona. Dzięki zaangażowaniu osób, instytucji i stowarzyszeń udało się częściowo zrekonstruować kościół, którego wieża ma 102 mwysokości i jest piątą pod względem wysokości w Polsce.

Kolejnym naszym punktem na trasie Templariuszy były Chwarszczany. Zwiedzaliśmy kaplicę, która dzięki zaangażowaniu Pana dr Przemysława Kołosowskiego nabrała dawnego średniowiecznego blasku. Prowadzone tam były prace archeologiczne, które dały wiele odpowiedzi na nurtujące badaczy pytania, odnoszące się do pobytu Zakonu Templariuszy na tych ziemiach. Prowadzone są starania, by kaplica stała się Pomnikiem Historii.

Ostatnim punktem było urokliwe miasteczko Moryń, położone nad jeziorem Morzycko. Na uwagę zasługuje zachowany pełny wieniec kamiennych murów obronnych. W Moryniu mieści się Geopark, "Kraina polodowcowa nad Odrą". Między innymi pod gołym niebem prezentowana jest ekspozycja naturalnej wielkości figur ssaków epoki lodowcowej.

Dziękujemy wszystkim za udział, szczególne podziękowania dla Pana Andrzeja oraz Przemysława za profesjonalny przekaz informacji oraz dla kolegi Roberta za wnikliwą analizę tematu naszej podróży.