W wyniku nawiązanej przez Muzeum współpracy z Oficyną Wydawniczą Alma-Press z Warszawy zbiory muzealnej biblioteki wzbogaciły się o najnowsze wydawnictwa o tematyce militarnej, poruszające zagadnienia związane z uzbrojeniem i wyposażeniem żołnierza oraz techniką wojskową.

Za nami już VI edycja Ferii z historią. Frekwencja nam dopisała, dzięki czemu osiemdziesięcioro dzieci mogło wziąć udział w zajęciach.

70. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau (27.01.1945r.) skłania do refleksji nad problematyką nazistowskich mechanizmów eksterminacji ludności, których symbolem były obozy koncentracyjne, a w szczególności przeze mnie wyżej wymieniony. Temat ten ma tym większe znaczenie dla Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, że w swych zbiorach posiada ono pamiątki po owych czasach i wydarzeniach.

Słodycze wykonywane z naturalnych produktów oraz nauka żeglowania były tematami zajęć pierwszego dnia Ferii z historią. Jutro uczestnicy wyruszają w podróż do Koszalina i Darłowa.

152. rocznica wybuchu powstania styczniowego skłania nas do refleksji nad owym zrywem narodowym, wpisującym się mocno i wyraziście w dzieje narodu polskiego. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu posiada ciekawe zbiory poświęcone temu wydarzeniu, które prezentowane są na wystawie stałej pt. „Dzieje Oręża Polskiego”.

W związku z obowiązkowym szkoleniem pracowników muzeum z przepisów obrony cywilnej, w dniu 11.12.2014r (czwartek) wystawy w obydwu oddziałach będą udostępnione w godzinach 11.00-16.00. Ekspozycja plenerowa będzie otwarta już od godziny 8.00. Za utrudnienia przepraszamy.

Szczególnie polecamy lekturę miesięcznika Polska Zbrojna nr 12- grudzień 2014, w całości poświęconego zakończeniu misji ISAF w Afganistanie.

Od 28 listopada 2014 w budynku Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu, została udostępniona wystawa przygotowana z okazji 96. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP, pokazująca dzieje i dokonania polskiej Marynarki Wojennej na przestrzeni ostatnich 96 lat - od odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku do dzisiaj.