Wciągająca Gra Miejska „Czyste środowisko – najlepsze uzdrowisko”

W dniu 28 września 2024 roku mieszkańcy Kołobrzegu oraz turyści będą mieli wyjątkową okazję, aby połączyć przyjemne z pożytecznym, biorąc udział w edukacyjnej grze miejskiej „Czyste środowisko – najlepsze uzdrowisko”. Wydarzenie to, organizowane przez Gminę Miasto Kołobrzeg, przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego, ma na celu propagowanie wiedzy na temat ochrony środowiska oraz uwrażliwienie uczestników na problemy związane z ekologią. Rywalizacja, choć pełna zabawy, niesie za sobą głęboki przekaz: troska o zasoby wodne i przyrodnicze naszego regionu to obowiązek każdego z nas.

Czym jest gra miejska?

Gra miejska to niecodzienna forma rozrywki, która angażuje uczestników w rozwiązywanie zadań na wyznaczonej trasie, przy jednoczesnym podnoszeniu świadomości na temat otaczającego ich środowiska. Start i meta zaplanowane są na Skwerze Pionierów, a drużyny wyruszą w teren o godzinie 10:15, aby wziąć udział w pasjonującej rozgrywce, której trasa została starannie przygotowana przez organizatorów. Zespoły złożone z 2-4 osób, w tym przynajmniej jednej dorosłej, będą miały za zadanie pokonać trasę pieszo, wykonując przy tym zadania na różnych stanowiskach edukacyjnych.

„Naszym celem jest nie tylko dostarczenie uczestnikom rozrywki, ale również zwrócenie ich uwagi na problem degradacji środowiska naturalnego oraz podkreślenie znaczenia zachowań proekologicznych. Chcemy, aby ludzie mieli świadomość, jak wiele zależy od nas samych w kwestii ochrony przyrody” – tłumaczy Piotr Leszmann, koordynator wydarzenia z Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego.

Edukacja przez zabawę

Podczas gry uczestnicy będą mieli okazję zetknąć się z różnorodną tematyką związaną z ochroną środowiska. Zostaną oni wyposażeni w mapy oraz wszelkie niezbędne materiały, które pomogą im w realizacji zadań. Edukatorzy czekający na stanowiskach kontrolnych zadbają o to, aby każdy mógł zdobyć niezbędną wiedzę, a także dołoży wszelkich starań, aby zadania były ciekawe i inspirujące. Rywalizacja będzie oceniana pod względem precyzji wykonania zadań oraz czasu ich realizacji, co doda dynamiki i ekscytacji całej grze.

„Gra ma charakter edukacyjny i podkreśla rolę małych działań, które mogą przynieść wielkie efekty w ochronie środowiska. Uczestnicy dowiedzą się m.in. o znaczeniu wody w naszym ekosystemie i jak nieodpowiedzialne zachowania mogą prowadzić do jej utraty” – dodaje Leszmann.

Nagrody i podsumowanie gry

Zabawa zakończy się około godziny 13:00, a po zsumowaniu punktów nastąpi oficjalne podsumowanie i wręczenie nagród. Na uczestników czekać będą dyplomy oraz upominki, a dla zwycięskich drużyn przewidziane są nagrody specjalne. Co ciekawe, nawet drużyny, które nie zajmą pierwszego miejsca, otrzymają nagrody za sam udział, jeśli przejdą całą trasę i wykonają wszystkie zadania.

Zapisy trwają!

Chętni do udziału w grze mogą zgłaszać swoje drużyny do 26 września poprzez dostarczenie wypełnionego formularza zgłoszeniowego drogą elektroniczną lub osobiście w Muzeum Oręża Polskiego. Warto jednak się spieszyć, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona – w grze może wziąć udział jedynie 40 osób, co oznacza maksymalnie 10 drużyn. Dla tych, którzy nie zdążą się zapisać, organizatorzy przewidują możliwość dołączenia na odprawie drużyn, jeśli będą jeszcze wolne miejsca.

Nie przegap tej wyjątkowej okazji, aby dowiedzieć się więcej o ekologii, biorąc jednocześnie udział w zabawie na świeżym powietrzu! Gra „Czyste środowisko – najlepsze uzdrowisko” to nie tylko sposób na edukację, ale i świetny sposób na spędzenie czasu w gronie rodziny i przyjaciół.