Podstawa działa KwK 51 Szczecin Podjuchy

Archeologia Pól Bitewnych

25 maja 2022 roku Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu otrzymało od Mateusza Delinga wiadomość, że do kanału Tank Hunter jeden z widzów przysłał informację o znalezionej podczas prac budowlanych prowadzonych w Szczecinie koło mostu podstawie działa.

Kolejna informacja była zatrważająca: znalezisko zostało sklasyfikowane jako złom i miało zostać zutylizowane. Natychmiast skontaktowaliśmy się z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Szczecinie oraz Markiem Łuczakiem, koordynatorem ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Obydwie instytucje zareagowały błyskawicznie i w teren na poszukiwanie podstawy działa ruszył policjant wraz z archeologiem z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. Po sprawdzeniu kilku inwestycji natknęli się na leżącą podstawę działa. W międzyczasie muzeum dokonało identyfikacji znaleziska, która była konsultowana z Andrzejem Ditrichem (Sopot) oraz Janem Sinius (Szczecin).

Przedstawiciele Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu dotarli tego samego dnia po godz. 15:00 na plac budowy firmy Budimex. Oględziny potwierdziły, że to podstawa Behelfslafette pod działo 7,5 cm KwK 51 L/24. Kierownik budowy Krzysztof Stelęga podszedł bardzo życzliwie do tematu zabezpieczenia podstawy armaty przed złomiarzami. Na plac budowy przyjechała firma Transbet – Zbigniew Skrzypa oraz Michał Skrzypa, która błyskawicznie przetransportowała podstawę w bezpieczne miejsce. Duże tempo prac firmy było dla wszystkich ogromnym zaskoczeniem.