Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88

7,5 cm KwK 51 L/24

Archeologia Pól Bitewnych

W 2008 roku na terenie jednostki wojskowej w Szczecinie - Podjuchach podczas prac porządkowych natrafiono na niemieckie działko 7,5 cm. Andrzej Ossowski oraz Aleksander Ostasz powiadomili o tym fakcie Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i dopilnowali, żeby zabytek nie trafił na złom. Na początku wydawało się, że została odnaleziona niemiecka armata czołgowa 7,5 cm KwK 51 L/24 pochodząca z uzbrojenia jakiegoś pojazdu pancernego. Jednak kolejne dokładne oględziny wykazały, że działko nie ma mocowania typowego dla wież czołgowych, a jest osadzone na specjalne lawecie, przeznaczonej do umiejscowienia jako element fortyfikacji stałej pozycji obronnej.

 

Zdjęcie archiwalne: zdobyte działo KwK 51 w dzielnicy Zdroje w Szczecinie.

 

Zdjęcie archiwalne: działo KwK 51 w dzielnicy Żydowce w Szczecinie.

 

Działo KwK 51 było popularnym uzbrojeniem czołgów Panzerwaffe w początkowym okresie wojny, głównie czołgów PzKpfw IV i III a także półgąsienicowych transporterów piechoty SdKfz 250 i 251 w wersji wozów wsparcia piechoty. Następnie, uznane za przestarzałe, trafiło na uzbrojenie pojazdów przeznaczonych do wykonywania zadań drugorzędnych na linii frontu lub nawet do magazynów. O działach przypomniano sobie pod koniec wojny, kiedy to zastanawiano się w co uzbroić jednostki forteczne. Postanowiono zrealizować wcześniejsze projekty i działa zaczęto montować w przeróżnych podstawach fortecznych.

Wydobyte działo KwK 51 zachowało się w dobrym stanie wraz z lawetą forteczną. Prawdopodobnie wcześniej zostało zdjęte z fundamentu i później ustawione w miejscu odnalezienia. Działo zostało poddane pracom konserwacyjnym w Batalionie Remontowym w Czarnem. Przez jakiś czas było prezentowane w Świnoujściu, później wróciło do Szczecina.

Obecnie armatę 7,5 cm KwK 51 L/24 można obejrzeć w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu na wystawie „Po bitwie. Archeologia militarna”. Działo jest własnością Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie.

 

Dyrektor Aleksander Ostasz przy odrestaurowanym dziale 7,5 cm KwK 51 L/24 w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Apel

Szukamy wszelkich informacji, zdjęć dział KwK 51 z terenów Szczecina - Pomorza. Kontakt tel. 601 402 40 lub email alekost@wp.pl

 

Strona internetowa Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wykorzystuje pliki cookie w celu poprawnej realizacji dostarczanych usług i informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych. Korzystanie z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym (więcej informacji)Rozumiem i zgadzam się