O Projekcie
Projekt WRAKI KOŁOBRZEGU to inicjatywa badawcza Muzeum Oręża Polskiego kontynuowana od 2016 roku, której celem jest rozpoznanie wód morskich w pobliżu wejścia do portu w Kołobrzegu pod kątem występowania stanowisk archeologicznych oraz historycznych wrakowisk.
W okresie od 08.08.2018 r. do 30.09.2018 r. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu realizowało zadanie: “Wraki Kołobrzegu 2018. Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP (obszarów morskich w rejonie Kołobrzegu)”. Badania przeprowadzono w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Ochrona zabytków archeologicznych 2018. Zezwolenie na prowadzenie badań archeologicznych na polskich obszarach morskich uzyskano na podstawie decyzji dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku, będącego administratorem wód morskich w obrębie których zlokalizowano obszar badań.
Celem prac badawczych stała się prospekcja wycinka akwenu morskiego znajdującego się w pobliżu wejścia do portu w Kołobrzegu. Badania zrealizowano w ramach programu AZP, który dotyczy rozpoznania stanowisk archeologicznych zlokalizowanych również na polskich obszarach morskich. Powodem podjęcia badań na wyznaczonym obszarze stała się gruntowna analiza współczesnych map morskich w rejonie na wschód od wejścia do portu w Kołobrzegu. Na wskazanym fragmencie akwenu nie prowadzono wcześniej żadnych systematycznych prac archeologicznych pod kątem lokalizacji podwodnych stanowisk archeologicznych. Kwerenda pozwoliła na wytypowanie obszaru badawczego, w obrębie którego wyznaczono szereg potencjalnych podwodnych stanowisk.
Wszelkie prowadzone w ramach zadania działania skupione zostały na lokalizacji jak największej ilości nowych obiektów archeologicznych, ich identyfikacji oraz inwentaryzacji. Badania nie zakładały eksploracji odkrytych w trakcie prac stanowisk oraz wydobywania na powierzchnię zabytkowych przedmiotów. Ze względu na nieinwazyjny charakter badań, główny nacisk położono na rozpoznanie wyznaczonego obszaru z wykorzystaniem aparatury hydroakustycznej oraz późniejszej, podwodnej weryfikacji namierzonych obiektów.
Zespół:
W realizacji zadania uczestniczyli z ramienia muzeum: Aleksander Ostasz (Dyrektor Muzeum), Jacek Podolak (pracownik Muzeum/płetwonurek) oraz Oktawian Wróblewski (pracownik Muzeum/archeolog). W etapie rozpoznania hydroakustycznego obszaru badawczego udział wzięli pracownicy firmy ESCORT Sp. z o.o. w składzie: Paweł Mikołajewski - hydrograf kat. A, Bartosz Ulas – hydrograf, Klaudia Najdecka – hydrograf, Edyta Lewandowska – hydrograf, Marika Kiliańczyk – hydrograf oraz Tomasz Jankowski. Prospekcje podwodną realizowała firma UW Service. Prace terenowe realizowano z jednostki m/y Saracen II (POL 14 925), dowodzonej przez Pawła Deptę.
Projekt: "Wraki Kołobrzegu 2018". Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP” dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Metodyka:
Realizację projektu podzielono na dwa zasadnicze etapy. Pierwszy dotyczy rozpoznania wyznaczonego obszaru przy wykorzystaniu aparatury hydroakustycznej. Obecnie stosowane w hydrografii urządzenia w postaci sonarów, echosond czy magnetometrów pozwalają z niezwykłą precyzją lokalizować nawet najdrobniejsze przedmioty zalegające na dnie danego akwenu. Dzięki temu zadokumentowany zostanie, w postaci obrazów sonograficznych, cały obszar badawczy ze szczególnym uwzględnieniem potencjalnych stanowisk archeologicznych.
Drugim etapem prac jest podwodna prospekcja już wybranych, potencjalnych wraków przez zespół doświadczonych płetwonurków i archeologów. Ich zadaniem będzie wykonanie stosownej dokumentacji pomiarowo-rysunkowej, fotograficznej i filmowej, która przyczyni się do lepszego rozpoznania danych stanowisk, a być może nawet ich identyfikacji.
Zadanie: "Wraki Kołobrzegu 2018. Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP"