Umowa na realizację badań Wraki Kołobrzegu 2018
W maju została podpisana umowa dotycząca badań podwodnych, w ramach programu Ochrona zabytków archeologicznych, realizowanych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Umowę zawarto pomiędzy Muzeum a Dyrektorem Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
W związku z umową Muzeum zrealizuje zadanie „Wraki Kołobrzegu 2018. Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP” . Dotychczas na obszarach morskich w rejonie Kołobrzegu podejmowano sporadyczne akcje mające na celu rozpoznanie akwenu pod kątem występowania znalezisk o charakterze historycznym i kulturowym. Ze względu na rosnącą popularność płetwonurkowania amatorskiego oraz wzmożonej aktywności robót hydrotechnicznych (w tym prac podwodnych), a także połowów morskich coraz częściej w tym rejonie wybrzeża odkrywane są cenne obiekty o znaczeniu archeologicznym i historycznym. Znaczna część z nich, znajdujących się wciąż w wodzie, nie doczekała się dotychczas żadnej weryfikacji, opracowania czy odpowiedniego zabezpieczenia.
Wstępna kwerenda archiwalna, przeprowadzona przez pracowników Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, pozwoliła zlokalizować w tym obszarze co najmniej 5 potencjalnych stanowisk wrakowych.
Już nie możemy się doczekać aż ruszymy w morze. Będziemy na bieżąco informować o postępach w pracach i ciekawych znaleziskach. Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej strony.
Zadanie: "Wraki Kołobrzegu 2018. Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP"