Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
WYDARZENIA

Targ Solny 2025 – Bolesław Chrobry wśród kołobrzeskich rzemieślników

W dniach 24–25 maja 2025 roku Plac Słowiański w Kołobrzegu ponownie wypełni się dźwiękami dawnych instrumentów, zapachem soli i wosku, rozmowami rzemieślników oraz szelestem średniowiecznych tkanin. Wszystko za sprawą XXI edycji Historycznego Targu Solnego, który w tym roku odbywa się pod hasłem:
„Bolesław Chrobry z wizytą u kołobrzeskich rzemieślników”.

To wyjątkowe wydarzenie, organizowane przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz miasta, łącząc edukację historyczną z atrakcyjną formą rodzinnego spędzania czasu.

W programie tegorocznego Targu znajdą się m.in. pokazy dawnych rzemiosł: bursztyniarstwa, garncarstwa, kowalstwa, snycerstwa, mincerstwa, powroźnictwa i rogownictwa. Będzie można spróbować mielenia zboża na żarnach, wiązania sieci rybackich, wybijania pieczęci w laku czy tkania na igłach. Na najmłodszych czekają średniowieczne gry i zabawy, strzelanie z łuku oraz możliwość przymierzenia uzbrojenia wojów. Całości dopełnią warsztaty muzyczne, taneczne i wokalne, a także występy dawnych muzyków.

Sobotnim punktem kulminacyjnym będzie inscenizacja historyczna „Chrobry – droga do tronu”, która rozpocznie się o godz. 11:00. Z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego zobaczymy symboliczne sceny z życia pierwszego króla Polski – przedstawione w formie żywego obrazu. Wydarzenie przygotowane zostało na podstawie przekazów historycznych i ikonografii z epoki. Wśród prezentowanych rekwizytów znajdą się m.in. repliki włóczni św. Maurycego oraz korony królewskiej.

W sobotę i niedzielę odbędą się również prelekcje plenerowe Wojciecha Tułazy z Muzeum Oręża Polskiego, który przybliży słuchaczom dwa tematy związane ze słowiańską duchowością:
„Panteon słowiański” oraz „Duchy i zmory słowiańskie”.

Targ Solny potrwa:
📍 Sobota (24.05) w godz. 13:00–19:00
📍 Niedziela (25.05) w godz. 10:00–17:00
📍 Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości Kołobrzegu do wspólnego odkrywania historii – poprzez działanie, doświadczenie i spotkanie z żywym dziedzictwem.