Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
PROJEKTY MUZEALNE

Wystawa czasowa pt. „40 lat Polskiej Żeglugi Bałtyckiej”

40 lat minęło … 

Od 19 kwietnia 2016r. w Kamienicy Kupieckiej przy ul. Emilii Gierczak 5 zwiedzający mogą obejrzeć nową wystawę czasową pt. „40 lat Polskiej Żeglugi Bałtyckiej”. W związku z przypadającym na ten rok jubileuszem PŻB, powstała ekspozycja dokumentująca dorobek czterdziestu lat działalności tej firmy, znanej przecież na całym świecie, a nierozerwalnie związanej z Kołobrzegiem. Przez cały okres istnienia, przedsiębiorstwo aktywnie uczestniczyło w życiu gospodarczym, społecznym i kulturalnym naszego miasta, na stałe wpisując się w krajobraz Kołobrzegu. 

Ekspozycja ta jest kontynuacją wystawy prezentowanej od 20 lutego do 10 marca 2015r., w Oddziale Historii Miasta, która powstała przy współpracy muzeum z Polską Żeglugą Bałtycką S.A. oraz z p. Jerzym Mikołajewskim z Kołobrzegu i była swego rodzaju zapowiedzią dużej wystawy o przedsiębiorstwie, którą planowano otworzyć w kwietniu tego roku. Muzeum zwróciło się wówczas z apelem o przekazywanie w formie daru lub depozytu, wszelkich pamiątek i archiwaliów związanych z PŻB. Na apel odpowiedzieli pracownicy oraz kołobrzeżanie niezwiązani z firmą. Pozyskane tą drogą zdjęcia, dokumenty i inne pamiątki pozwoliły kołobrzeskim muzealnikom na zorganizowanie interesującej wystawy, która wpisała się w kwietniowe obchody jubileuszu 40-lecia przedsiębiorstwa.

Na wystawie znajdują się m.in. przepiękne akwarele Adama Werki, znanego polskiego malarza-marynisty.  Uprawiał on styl morskiego malarstwa realistycznego. Jego prace rzadko były  wystawiane w galeriach lub muzeach, prawdopodobnie dlatego, że zaliczały się do tzw. grafiki użytkowej. Tym większą gratkę stanowi fakt, że można je obejrzeć na tej wystawie. Znajdziemy tu wizerunki promów pływających w barwach PŻB: MF Wilanów, MF Wawel, MF Gryf i MF Pomerania. Prace Adama Werki znalazły się także na prezentowanych tu kartach i znaczkach pocztowych. 

Obok malarstwa na wystawie jest wyeksponowana metaloplastyka. Plakiety wykonane z miedzi, na których widnieją wizerunki promów: MF Rogalin, MF Pomerania i MF Silesia, wykonane zostały również według akwarel Adama Werki.

Zwiedzający mają okazję zobaczyć dwa modele statków: morski prom pasażersko-samochodowy zbudowany w Stoczni Szczecińskiej na zamówienie kołobrzeskiego armatora - MF Pomerania i szybki statek pasażerski HSC Boomerang z australijskiej stoczni Austal Ships. 

Pokaźnie prezentuje się również kolekcja medali pamiątkowych. Wśród nich, komplety medali (złoty, srebrny, brązowy), wydanych z okazji 10-lecia i 15-lecia Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, 10-lecia linii promowej Gdańsk-Kopenhaga-Londyn, 10-lecia polskiej żeglugi promowej, oraz pojedyncze egzemplarze medali okolicznościowych np.: rejs inauguracyjny Gdańsk – Karlskorona, podniesienie bandery na MF Silesia i inne.

Na wystawie znajdują się też fotografie wykonane przez znanego kołobrzeskiego fotografika Kazimierza Ratajczyka, dokumentujące wydarzenia z historii przedsiębiorstwa. Obok nich zobaczymy dokumenty i liczne pamiątki m.in.: Certyfikat Systemu Jakości PN – ISO 9002 z dnia 30.04.1997r., przyznany PŻB przez Polski Rejestr Statków i wręczony podczas majowego rejsu inauguracyjnego MF Pomerania po przebudowie; Podziękowanie dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej za pomoc przy organizacji akcji pomocowych na rzecz Polaków z Białorusi w roku 2005 od Fundacji na Rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny, dzwonki z promów MF Łańcut i MF Rogalin, breloki, proporczyki, zegar, kalendarz i foldery okolicznościowe.       
Wystawa będzie udostępniana do 10 czerwca 2016r.
    

Anetta Bolechowska