Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
PROJEKTY MUZEALNE

T34-85 powrócił do dawnej świetności

Dzięki współpracy Fundacji Historia Kołobrzegu z Muzeum Oręża Polskiego, a także wsparciu prezydenta miasta Kołobrzeg Janusza Gromka i Stanisława Rojka z Zakładu Mechaniki Pojazdowej - Gościno, udało się wyremontować historyczny czołg T34-85.
Czołg T34-85 z kołobrzeskiego muzeum został wyprodukowany pomiędzy 1951 a 1956 rokiem. Jest wysoce prawdopodobne, że stacjonował w tzw. kompanii fortecznej 32 Pułku Zmechanizowanego w Kołobrzegu. Został wycofany z użytkowania w 1986 roku. Czołgi T34-85 wprowadzono do użytku w 1944 roku przez Rosjan. W Polsce produkowano je w ramach licencji. 


Kołobrzeski T34-85 trafił do muzeum na własnych gąsienicach. To właśnie skłoniło pasjonatów do tego, aby spróbować go uruchomić. W 2016 roku, dzięki Fundacji Historia Kołobrzegu i dofinansowaniu zadania przez Gminę Miasto Kołobrzeg, czołg trafił do warsztatu Stanisława Rojka z firmy „Rotrans” w Gościnie. Tak zaczął się proces remontu zabytku. Niestety, okazało się, że silnik jest uszkodzony i wymaga kapitalnego remontu. Pozostałe prace były równie skomplikowane. De facto, czołg został rozebrany na części i złożony, po wcześniejszym założeniu nowej instalacji elektrycznej i innych elementów. Stanisław Rojek spisał się na medal. W pracach pomagali uczniowie ZS im. Macieja Rataja w Gościnie. Ze wsparciem przybył właściciel firmy „Troton” – Jan Wołejszo, dzięki któremu otrzymaliśmy farby do pomalowania T34. 


Prezentacja czołgu odbyła się na kołobrzeskiej plaży 18 marca w rocznicę walk o miasto. T34-85 zrobił ogromne wrażenie na mieszkańcach i turystach. Swojego wzruszenia nie kryli kombatanci, którzy opowiadali, jak ciężki był to bój. Tymczasem czołg stał się regionalną maskotką, odwiedzając kolejne imprezy militarne w województwie zachodniopomorskim.