PROJEKTY MUZEALNE

Mundur członka Związku Hallerczyków

W 2016 r., dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz  finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu, Muzeum Oręża Polskiego pozyskało,  niezwykle rzadko spotykane w zbiorach muzealnych, umundurowanie członka Związku Hallerczyków z lat 1922-1928.  Komplet umundurowania obejmuje: czapkę sukienną z orłem, kurtkę i spodnie sukienne, pas skórzany typu francuskiego, trzy odznaczenia francuskie z czasów I wojny światowej oraz zawieszenie do sztandaru.

Związek Hallerczyków, organizacja kombatancka, utworzona w sierpniu 1922 r.; zrzeszał byłych podkomendnych gen. Józefa Hallera ( głównie żołnierzy II Brygady Legionów Polskich, Armii Polskiej we Francji, II Korpusu Polskiego, Armii Ochotniczej z 1920r.); wchodził w skład Legionu Rzeczypospolitej Polskiej; działał na terenie całego kraju. Liczył ok. 6 tys. członków. Początkowo pozostawał pod  wpływem Stronnictwa Narodowego, po 1926 r. antysanacyjny, od 1935 r. zbliżył się do Polskiego Stronnictwa Chrześcijańskiej Demokracji, od 1937 r. blisko związany ze Stronnictwem Pracy. Działał do 1939r. Honorowym prezesem był gen. Józef Haller. Główni działacze: E. De Castellaz, F.A. Arciszewski, L. Borówko, J. Malinowski, I. Modelski, J. Sierociński, S. Zabłocki.

Barbara Skomiał