0 listopada 2024 r. w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku odbył się wernisaż nowej, fascynującej wystawy zatytułowanej „Zbiory kartograficzne Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”. Otwarcie zainaugurowały wystąpienia pani dyrektor Marzenny Mazur oraz kuratorki wystawy Danuty Hanowskiej, która we współpracy z Robertem Kupisińskim stworzyła nową ekspozycję, otwartą do 2 marca 2025 r.
Zaprezentowane mapy Pomorza, Prus Wschodnich, plany Słupska i okolic oraz zabytkowe atlasy stanowią wycinek zbioru liczącego niespełna 300 obiektów kartograficznych, znajdujących się w specjalnych zbiorach słupskiego muzeum. Część z nich pochodzi z przedwojennego, niemieckiego Heimatmuseum. Otwarcie wystawy uświetniło kuratorskie oprowadzanie pana Roberta Kupisińskiego, który wraz z Danutą Hanowską pracuje na co dzień w Dziale Bibliotecznym i Zbiorów Specjalnych MPŚ w Słupsku.
Uzupełnieniem ekspozycji są wypożyczone z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przyrządy kartograficzne oraz geodezyjne, które wcześniej były prezentowane w Muzeum Miasta Kołobrzeg przy ul. Armii Krajowej 13. Wśród nich znajdują się m.in. pochodzący z początków XX wieku tachymetr z polskiej fabryki instrumentów metrycznych G. Gerlach, XIX-wieczna kierownica przeziernikowa austriackiej wytwórni Gebrüder Fromme oraz XIX-wieczne planimetry biegunowe i nitkowe.
Warto zaznaczyć, że ekspozycji towarzyszy obszerny katalog autorstwa Roberta Kupisińskiego, który można nabyć w muzealnych sklepikach lub przez internet.
Kartograficzną ciekawostką jest fakt, że zarówno słupskie, jak i kołobrzeskie muzeum posiadają Wielką Mapę Pomorza Eilharda Lubinusa z 1618 r. Różnica polega na tym, że Kołobrzeg posiada pierwsze wydanie, natomiast Słupsk drugie, datowane na 1758 r. To niezwykle rzadkie i cenne dzieło ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego można podziwiać w Pałacu Braunschweigów, będącym częścią Muzeum Miasta Kołobrzeg.
Serdecznie zachęcamy Państwa do odwiedzenia Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, które posiada niezwykle bogate i różnorodne zbiory związane z historią Pomorza, sztuką dawną i współczesną, rzemiosłem artystycznym, numizmatyką, pamiątkami ostatnich mieszkańców Zamku Książąt, a także liczne starodruki, kartografię i archiwalia. W skład muzeum wchodzą również oddziały: Muzeum Wsi Sowińskiej w Klukach oraz Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.