Zakończenie renowacji skrzyni biegów z Pz.Kpfw. IV Ausf. J

Pod koniec października na wystawę główną Oddziału Dzieje Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak w Kołobrzegu powróciła oryginalna skrzynia biegów Zahnradfabrik Aphon SSG 7G. Urządzenie to, wyprodukowane w schyłkowym okresie II wojny światowej, pochodzi z odnalezionego w Kluczewie, niemieckiego czołgu średniego Pz.Kpfw. IV Ausf. J, który oglądać można na ekspozycji plenerowej. W ciągu kilku ostatnich miesięcy poddano je drobiazgowej renowacji, dzięki czemu zwiedzający mają szansę dosłownie zajrzeć do jej wnętrza i jednocześnie zrozumieć zasadę funkcjonowania.

Skrzynie biegów przedstawionego typu wykorzystywano w czołgach średnich Pz.Kpfw. III i Pz.Kpfw. IV oraz opartych o ich podwozia działach samobieżnych. Renowacja zabytku możliwa była dzięki współpracy z Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie. W niedalekiej przyszłości dołączy do niego kolejny eksponat – odnowiony silnik czołgu Pz.Kpfw. IV Ausf. J.