Zagraniczni goście w Podborsku

W ostatnich dniach Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku odwiedziły 2 grupy turystów z zagranicy.

W piątek 14.09.2018 r. Burmistrz Białogardu gościł delegację z miasta partnerskiego Montana w Bułgarii. W trakcie pobytu w Polsce władze miasta Białogard chciały pokazać delegacji największe atrakcje regionu, a niewątpliwie nasze Muzeum jest jedną z nich. Goście z Bułgarii byli bardzo zainteresowani zwiedzaniem obiektu z jeszcze jednego powodu. W ich kraju były kiedyś 3 takie same magazyny broni masowego rażenia, o których w dniu dzisiejszym nie ma prawie żadnych dostępnych informacji.

Kilka dni później, w środę 19.09.2018 r. OZ Dobrowo, czyli Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Koszalinie przyjmował w Podborsku delegację pracowników z Węgier. OZ Dobrowo to byłe koszary obiektu 3001, w którym dzisiaj znajduje się nasze Muzeum i z tego też powodu nie można było nie zaprosić gości do magazynu broni atomowej. Trzeba dodać, że na Węgrzech również znajdował się taki sam magazyn.

Obie wycieczki oprowadzał po Muzeum Zimnej Wojny nasz pracownik, który zapoznał turystów nie tylko z konstrukcją budynku, jego zastosowaniem oraz obsługą, ale również opowiedział o terenie otaczającym cały poradziecki kompleks wojskowy, który zajmował ponad 300 hektarów lasu.