Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa w muzeum

26 września br. w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odbyła się kolejna odsłona tegorocznych Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa pt. „W drodze”. Program „Z miast kresowych i wsi do Kołobrzegu” był niezwykle urozmaicony. Pani Aneta Popławska-Suś na co dzień pracownik Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie wygłosiła niezwykle ciekawy wykład pt. „Migracje z kresów dawnej II RP na tzw. Ziemie Odzyskane po 1945 r. - casus Pomorza Zachodniego”.

Wśród zebranych było wiele osób z Klubu Pioniera i Związku Sybiraków, a także osoby których rodziny pochodziły z dawnych kresów. Nic więc dziwnego, że większość z nich była niezwykle wzruszona podczas wspólnego śpiewania kresowych piosenek. Salę rozśpiewała pani Jolanta Wójcik-Oszmaniec z RCK.

Zakończeniem imprezy była degustacja specjałów z kresowej kuchni, które przygotował Zenon Bukowiński. Serwowano m.in. pielmieni - rodzaj pierogów z farszem z surowego mięsa- potrawa pochodząca z Syberii, gulasz na sposób poleszucki, ser do kanapek sporządzony według przepisu z Lwowa sprzed 1919 r., a na deser pyszne ciasto drożdżowe.
Nie zabrakło również stoiska Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Kołobrzeg.

Organizatorem Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w Kołobrzegu była Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska. Współorganizatorami: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Stowarzyszenie Rybacka Lokalna Grupa Działania „Morze i Parsęta” w Kołobrzegu, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego. Partnerami wydarzeń: Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowe w Szczecinie, Klub Wojskowy 8. Batalionu Remontowego w Kołobrzegu, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Kołobrzeg.