Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa

Za nami ostatnie wydarzenia obchodów Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. W sobotę, 30 września, do kołobrzeskiego ratusza zaprosił nas Jacek Kawałek wraz grupą uczniów z Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza. W holu ratusza odbyła się prezentacja makiety w 3D przedstawiająca rynek kołobrzeski w latach 30-tych XX wieku. Pracę wykonali uczniowie tej szkoły pod kierunkiem swojego nauczyciela informatyki - Jacka Kawałka.

Inną atrakcją tego dnia była prelekcja Kasi Koperkiewicz o kołobrzeskich neonach połączona z wystawą neonów Jerzego Błażewicza. Spotkanie odbyło się w Laboratorium Kultury Adebar. Tego dnia odbyły się też warsztaty z pracownią Druklin "Neonowa pamiątka". Na przyniesione torby z materiału czy koszulki można było otrzymać druk wzoru graficznego nawiązującego do kołobrzeskich neonów w technice sitodruku. O godzinie 19 na wytrwałych czekała niespodzianka w postaci zapalenia dwóch liter K i N z kołobrzeskich neonów.

Ostatnim, sobotnim wydarzeniem było wieczorne zwiedzanie naszej konkatedry pod hasłem "Bazylika Mniejsza wieczorową porą". Chętnych do poznania jej historii i zabytków było bardzo dużo (ponad 100 osób). Po świątyni, zaopatrzeni w latarki, oprowadzali członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego oraz pracownicy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, którzy byli też współorganizatorami Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w Kołobrzegu.