Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

„Z wrześniowego chlebaka…”

Kampania 1939 r. przez pryzmat drobnych, żołnierskich przedmiotów. W czwartek o godz. 12.00 zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej MOP

Kołobrzescy muzealnicy sprowadzili nad ujście Parsęty blisko tysiąc eksponatów z całego kraju oraz Czech, Francji i Niemiec. Każdy związany jest z walkami, jakie toczyły się w Polsce we wrześniu i październiku 1939 r. Wszystko po to by przybliżyć zwiedzającym realia służby żołnierzy, którzy nagle znaleźli się w wojennej zawierusze. W czwartek o godz. 12.00, w kamienicy kupieckiej przy ul. Emilii Gierczak zaplanowano wernisaż nowej, związanej z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, wystawy czasowej, zatytułowanej: „Z wrześniowego chlebaka…”.

- To wyjątkowa okazja by dosłownie zajrzeć w głąb kieszeni munduru, wojskowego tornistra czy tytułowego chlebaka. Chcemy zaprezentować przedmioty, które towarzyszyły walczącym na terenie naszego kraju 80 lat temu – wyjaśnia dyrektor Muzeum Oręża Polskiego, Aleksander Ostasz.

 

Na nowej ekspozycji zobaczyć można indywidualny ekwipunek bojowy żołnierzy wojsk lądowych armii, które starły się na terenie naszej ojczyzny we wrześniu i październiku 1939 r. Choć główny nacisk położono na Wojsko Polskie, nie brakuje ciekawostek dotyczących oddziałów atakujących: niemieckich, radzieckich a nawet, często pomijanych w historiografii, słowackich. Ponad 90 proc. prezentowanych artefaktów to oryginały wyprodukowane przed lub w 1939 r. Uzupełniają je profesjonalne repliki przede wszystkim prezentowanego na manekinach, podstawowego umundurowania.

W gablotach nie zabrakło też uzbrojenia, w tym legendarnych, polskich karabinów: maszynowego Browning wz. 1928 oraz przeciwpancernego Ur. Są również artefakty związane z dumą rodzimego oręża – kawalerią oraz specjalistyczne: medyczne i saperskie. Niezwykle ciekawie prezentują się dobrane tematycznie i potwierdzone źródłowo przedmioty osobiste: listy, fotografie i wyposażenie cywilne, zabierane przez ruszających w bój żołnierzy z rodzinnych domów.

Podczas tworzenia wystawy MOP współpracowało z kolekcjonerami prywatnymi oraz instytucjami muzealnymi, w tym Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie. Ekspozycję oglądać będzie można w godzinach otwarcia Oddziału Dzieje Oręża Polskiego do końca marca 2020 r.