XVIII Historyczny Targ Solny

Za nami już XVIII Historyczny Targ Solny organizowany w ramach obchodów Dni Miasta.

Za sprawą rekonstruktorów i miłośników historii mogliśmy zobaczyć pomorskie średniowieczne rzemiosła oraz poznać zwyczaje dawnych Słowian. Jak co roku, Targ Solny cieszył się ogromnym zainteresowaniem i nawet wietrzna pogoda nie wywiała zwiedzających, którzy tłumnie ruszyli na spotkanie z historią. W tym roku było kilkadziesiąt stoisk reprezentowanych przez rzemiosła potwierdzone historycznie na terenie Kołobrzegu i Pomorza. Wśród nich można było zobaczyć jubilera i bursztyniarza, kupić drewnianą łyżkę u snycerza, u kaletnika zaopatrzyć się w wyroby ze skóry, a serowar i ‘’Pan Miodek” zapraszali na degustację swoich wyrobów. Tradycyjnie można było również spróbować podpłomyków oraz chleba ze smalcem. Po smacznym jedzonku można było zaznać trochę ruchu rzucając oszczepem i strzelając z łuku do celu oraz podpatrzeć walki wojów. Dla umilenia sobie czasu u lutnika można było zaopatrzyć się w wybrany instrument dęty, u mincerza nabyć okolicznościową monetę, a u sfragistyka pieczęć. Zgodnie ze zwyczajem zwarycze pokazali ważenie soli z kołobrzeskiej solanki. Na targu nie mogło zabraknąć najmłodszych rekonstruktorów historii. Dzieci z koła historycznego „Słowianie”, działającego przy Towarzystwie Przyjaciół Muzeum, pokazały m.in. tkanie na bartku i tabliczkach, maglowanie, wiercenie drajlą oraz ubijanie kaszy w stępie, a dla chętnych lepienie w glinie oraz zgłębianie wiedzy o leczniczych ziołach połączonej z degustacją miodu ze stokrotek. Po raz pierwszy na Targu Solnym pokazali się seniorzy z koła historycznego działającego przy Towarzystwie Przyjaciół Muzeum. W punkcie informacyjnym służyli pomocą dla zwiedzających oraz zachęcali do odwiedzenia Muzeum. Podczas Targu prezentowana była również wystawa prac plastycznych dzieci przedszkolnych, które wzięły udział w VII Regionalnym Konkursie Plastycznym ‘’ Zabytki wokół nas’’.

Organizatorem Targu Solnego było Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Gminy Miasta Kołobrzeg oraz środków własnych Towarzystwa.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska oraz Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska.

Opiekę merytoryczną na Targiem Solnym sprawowało Muzeum Oręża Polskiego.

Patroni medialni: Gazeta Kołobrzeska, Radio Kołobrzeg, Telewizja Kablowa Kołobrzeg, Radio Koszalin.