XVI Targ Solny za nami

Za nami XVI Hanzeatycki Targ Solny, którego organizatorem było działające przy Muzeum, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego. Przez dwa dni w parku im. płk. Anatola Przybylskiego można było wziąć udział w plenerowym, otwartym pikniku historycznym, nawiązującym do XI i XII wieku, połączonym z pokazami rzemiosł ginących zawodów, produktów regionalnych i biwakiem grup rekonstrukcyjnych. Mottem wydarzenia była pieśń wojów Krzywoustego pod Kołobrzegiem w 1107 roku "Naszym ojcom wystarczały ryby słone......". Można było zobaczyć między innymi stoiska: bursztyniarza, mincerza, snycerza, rzeźbiarza, serowara, złotnika, rybaka. Odbyły się również walki wojów oraz pokaz warzenia soli. Nie zabrakło też Grupy Słowian, młodych adeptów historii, działających jako grupa rekonstrukcyjna przy SP nr 4 i Towarzystwie Przyjaciół MOP, pod opieką nauczyciela historii Barbary Hordyjewskiej, która pokazała warsztaty "Jeden dzień w średniowieczu" Ze swoimi stoiskami zaprezentowały się również: Muzeum Oreża Polskiego i Grupa Eksploracyjno – Poszukiwawcza "Parsęta".

Podczas Targu było zarówno coś dla ducha, jak i ciała: smakowity chleb ze smalcem oraz podpłomyki. Każdy mógł również odcisnąć replikę pieczęci z pierwszym herbem miasta (1257r.). Pierwszy Targ Solny odbył się w 2005r., w 750 rocznicę nadania praw miejskich Kołobrzegowi.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspomogli w organizacji Targu.
Do zobaczenia w maju podczas XVII edycji.

Organizatorzy: Jarosław Bogusławski "Jerry" oraz Piotr Leszmann.