Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

X Regionalny Konkurs Historyczno-Sportowy

Za nami kolejny, już X Regionalny Konkurs Historyczno-Sportowy „Baw się historią – Kołobrzeg moje miasto”. Organizatorami byli Szkoła Podstawowa nr 4 w Kołobrzegu (Krystyna Kamińska, Edyta Sak-Tuligłowska i Maria Szabla) oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (Piotr Leszmann). Konkurs objęty był Patronatem Honorowym Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego oraz Prezydenta Miasta Kołobrzeg Anny Mieczkowskiej.

 

Konkurs odbywał się w ramach miejskich obchodów 75. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem w marcu 1945r.

W konkursie wzięło udział 7 drużyn, reprezentujących Szkoły Podstawowe nr 1, 3, 4, 6, 7, 8 oraz Szkołę Podstawową w Dźwirzynie. Poszczególne konkurencje i zadania miały charakter edukacyjny i zręcznościowy. Drużyny rozwiązywały między innymi krzyżówkę historyczną, składającą się z trzynastu haseł. Pytania do niej dotyczyły wydarzeń z marca 1945r., które miały miejsce w Kołobrzegu. Drużyny odpowiadały również na dwa pytania dotyczące zabytków oraz pomników kołobrzeskich, trzeba było też odgadnąć co przedstawiają poszczególne ilustracje.

Ponieważ tegoroczna edycja wyjątkowo odbyła się w Muzeum Oręża Polskiego, zamiast konkurencji sportowych obyły się trzy konkurencje zręcznościowe. Poziom wiedzy, umiejętności oraz sprawności zręcznościowych uczniów był wyrównany i niezwykle przy tym wysoki.

 

Podajemy ostateczne wyniki drużyn, które zajęły miejsca na podium:

  1. miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 i Szkoła Podstawowa nr 6, które zdobyły po 23 pkt.;
  2. miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa z Dźwirzyna zdobyły po 21 pkt;
  3. miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 zdobyła 19 pkt.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja sędziowska w składzie: Jerry Jarosław Bogusławski oraz Paweł Urbaniak – specjalista ds. wojskowości w MOPK.

Na koniec wszystkich uczestników konkursu, opiekunów, nauczycieli i zaproszonych gości zaprosiliśmy na urodzinowy tort związany z dziesiątą już rocznicą naszych spotkań konkursowych. Słodki poczęstunek ufundowało nam Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizatorów w przygotowaniu oraz przeprowadzeniu konkursu. Szczególne podziękowania składamy instytucjom za ufundowanie nagród:

  • Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu;
  • Gmina Miasto Kołobrzeg;
  • Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu;
  • Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.