Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Wystawa "Wielkie Dni Małej Floty w malarstwie Adama Werki"

We współczesnym światowym malarstwie i grafice stosunkowo niewiele jest prac poświęconych tematyce marynistycznej, w której konieczne jest połączenie talentu, pasji i doskonałego warsztatu twórczego, z wcale niemałą wiedzą o morzu i zbudowanych przez człowieka statkach i okrętach.

Marynistyczna twórczość Adama Werki (1917-2000) jest efektem wspaniałego powiązania wszystkich wspomnianych przymiotów. Już w dzieciństwie powstawały jego pierwsze akwarele i rysunki wykonane kredkami lub piórkiem. W późniejszych powojennych latach warsztat uzupełniony został ulubioną przez artystę technikę malowania gwaszem, łączenia akwareli z rysunkiem wykonanym piórkiem lub ołówkiem, pastelami, oraz sporadycznie – techniką z użyciem farb olejnych. Zdecydowana większość prac publikowanych w rozmaitych książkach, magazynach i czasopismach (m.in. w Morzu, Miniaturach Morskich, Młodym Techniku, Małym Modelarzu) pochodzi z lat 1958/1960-1990 i została wykonana przez Adama Werkę w małym warszawskim mieszkaniu. Prawie wszystkie jego obrazy i grafiki charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, bardzo rzadko przekraczającymi format A2.

 

 

„Wielkie dni małej floty w malarstwie Adama Werki” to pierwsza indywidualna wystawa oryginalnych prac artysty. Przedstawia udział Polskiej Marynarki Wojennej oraz statków naszej floty handlowej w morskich zmaganiach podczas drugiej wojny światowej. Pierwszy raz wystawę można było podziwiać w okresie 2016-2017 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Następnie w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości była ona zaprezentowana w 2018 roku w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu, a następnie w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. Wystawa „Wielkie dni małej floty w malarstwie Adama Werki” w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego jest kolejną próbą przedstawienia twórczości tego wybitnego polskiego malarza marynisty.