Wystawa w hołdzie walczącym o wolną Polskę

Na kilka dni przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Sali Plafonowej Pałacu Braunschweigów – głównej siedzibie Muzeum Oręża Polskiego odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej p.t.: „100 identyfikacji na 100-lecie odzyskania niepodległości”. Kilkanaście plansz przygotowanych pod kuratelą Mileny Bykowskiej-Witowskiej przedstawia działalność Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Jej efekt stanowią przede wszystkim identyfikacje szczątków bohaterów podziemia niepodległościowego okresu II wojny światowej i tzw. drugiej konspiracji, które do tej pory spoczywały w bezimiennych, zbiorowych mogiłach m.in. na słynnej warszawskiej „Łączce” oraz przy areszcie śledczym w Białymstoku. Wykorzystując, po raz pierwszy na świecie, masowe badania DNA specjalistom z PGOT udało się przywrócić człowieczeństwo m.in. ofiarom stalinowskiego procesu komandorów; w toku prac został wśród nich zidentyfikowany pierwszy, polski kapitan kołobrzeskiego portu, Stanisław Mieszkowski.

Wernisaż był również okazją do przybliżenia zacieśniającej się współpracy Muzeum Oręża Polskiego z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym. Prelekcje na temat dotychczasowych badań wygłosili: prorektor ds. rozwoju PUM, prof. dr hab. n. med. Jarosław Peregud-Pogorzelski, kierownik PBGOT, dr hab. n. med. Andrzej Ossowski oraz dyrektor MOP, Aleksander Ostasz. O znaczeniu wykorzystania nowoczesnych technik w badaniach historycznych i edukacyjnych oraz roli, jaką w tym aspekcie odgrywa Polska mówił poseł do Parlamentu Europejskiego, Czesław Hoc. Wśród gości wernisażu byli ponadto: starosta kołobrzeski, Tomasz Tamborski, przewodniczący rady miasta Kołobrzeg, Jacek Woźniak, wójt gminy Kołobrzeg, Włodzimierz Popiołek, kierownik Biura Rozwoju PUM, Jerzy Piwowarczyk oraz przewodnicząca Rady Współpracy Organizacji Kombatanckich i Związku Żołnierzy WP na Ziemi Kołobrzeskiej, Wanda Przybylska. Wystawa dostępna będzie w Pałacu Braunschweigów do lata.