Wyjście do cywila. Masz pamiątki?

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego zwraca się do byłych żołnierzy służby zasadniczej z prośbą o przekazywanie w darze lub długoterminowym depozycie chust i wszelkich innych pamiątek związanych z wyjściem do cywila. Jeżeli uda nam się zebrać dość dużą ilość w/w artefaktów, będziemy chcieli przygotować wystawę czasową, którą zaprezentujemy w naszym Muzeum. Dla przypomnienia dawnych wspomnień czar...

"Godzina piąta, minut trzydzieści / Kiedy pobudka zagrała / Grupa rezerwy szła do cywila / Niejedna panna płakała..." - słowa tej pieśni niosły się niegdyś po ulicach i dworcach polskich miast, oznajmiając niezawodnie, że oto do rezerwy odchodzi kolejny rocznik poborowych. Rezerwiści wyróżniali się strojem: nosili charakterystyczne, malowane chusty z pomponami i frędzlami, ozdobione symbolami wolności, siły. Były tam także emblematy jednostek i miast, daty służby wojskowej i okolicznościowe rymy, w rodzaju: "Najpiękniejsza w wojsku chwila nie zastąpi mi cywila". Barwy chust nie były przypadkowe - rezerwiści z poboru jesiennego mieli chusty czerwono-żółte, z wiosennego żółto-zielone, z zimowego biało-niebieskie, a z letniego żółto-niebieskie.