Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Wraki Kołobrzegu – działko Oerlikon – kolejne interesujące materiały z wydarzenia

W listopadzie 2018 roku zespół Muzeum Oręża Polskiego w ramach akcji ,,Wraki Kołobrzegu" wydobył z wraku niemieckiego promu desantowego F 193, (który zatonął w marcu 1945 roku w okolicach Kołobrzegu) niemieckie, automatyczne działko przeciwlotnicze 2 cm Oerlikon Flak 29 na podstawie morskiej.
Działko zostało zaprojektowane krótko przed wybuchem I wojny światowej przez niemieckiego inżyniera Reinholda Beckera. W 1921 r., w związku z obostrzeniami wersalskimi projekt przejęli Szwajcarzy.
Podczas II wojny światowej był to jeden z podstawowych rodzajów broni przeciwlotniczej wykorzystywanej w wielu armiach świata. W zmodyfikowanej formie wykorzystywane jest do czasów współczesnych,
m.in. w Stanach Zjednoczonych. Niemcy licencyjną produkcję dział 2 cm Oerlikon Flak 29 prowadzili w latach 1944-1945. Wcześniej wykorzystywano egzemplarze zdobyte przez Wehrmacht w latach 1938
do 1940 r. Wydobyty zabytek eksponowany jest na wystawie głównej Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego. To unikatowy relikt czasów II wojny światowej oraz walk o Kołobrzeg w 1945 roku.
Waga podstawy z działkiem wynosi około 550 kg.

 

 

Apel

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu szuka wszelkich elementów działka przeciwlotniczego Oerlikon
oraz zaprasza do współpracy wszystkie osoby posiadające informacje o zabytkach techniki morskiej, które powinny znaleźć się w polskich muzeach.

Prosimy o kontakt: email alekost@wp.pl , tel 601402400

Akcja ,,Wraki Kołobrzegu" odbywa się pod patronatem:

Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka oraz Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego