Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Wizyta rodziny amerykańskiego lotnika w Muzeum Oręża Polskiego

W czwartek, 10 października 2019 roku, do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przyjechała rodzina amerykańskiego lotnika, członka załogi samolotu bombowca B-17G. W czerwcu 1944 roku rozbił się on na terenie gminy Dobra, a jego szczątki spoczywają do dzisiaj na dnie jeziora Stolsko (koło Szczecina).

W czerwcu 1944 roku niedaleko Dobrej rozbił się legendarny bombowiec B-17, zwany Latającą Fortecą. Samolot wchodził w skład 322. Dywizjonu, 91. Grupy Bombowej 8. Armii Powietrznej USA, który 21 czerwca 1944 r. bombardował Berlin. Grupa bombowców została zaatakowana przez liczne niemieckie myśliwce. Samolot pilotowany przez porucznika O'Bannona został ostrzelany, oderwał się od grupy i w desperackiej próbie ratowania się obrał kurs do neutralnej Szwecji. Po zestrzeleniu cała załoga, za wyjątkiem sierżanta Amosa Estrady, dostała się do niewoli. Sierżant, ratując się skokiem na spadochronie, zginął ostrzelany przez Messerschmitta 410.

Podczas feralnego lotu w skład załogi samolotu wchodzili: dowódca Robert O'Bannon, drugi pilot Thomas Fitzgerald, nawigator Nathan Bartman, bombardier Arnold Ostwald, górny strzelec Irving E. Lewis, radiooperator Benjamin Goldman, dolny strzelec Herbert McCutchan, boczny strzelec Jose Fioretti oraz tylny strzelec Amos Estrada. Do dzisiaj fragmenty Latającej Fortecy spoczywają na dnie jeziora Stolsko.

We wtorek, 8 października rodzina Irvina Howarda Lewisa, górnego strzelca i członka załogi, która wykonywała ostatni lot bombowcem B-17G, odwiedziła miejsce spoczynku samolotu obok wsi Stolec. Podczas spotkania prowadzący, Piotr Wit i Paweł Ziątek, opowiedzieli ze szczegółami jak wyglądały ostatnie chwile latającej fortecy. Uczestnicy mogli zadawać pytania krewnym amerykańskiego lotnika, zapoznać się z historycznymi dokumentami i modelem samolotu B-17G z jeziora Stolsko.

9 października delegacja odwiedziła Żagań, zaś dzień później zwiedzała Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.