Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Wernisaż wystawy czasowej "Tak się żyło w PRLu"

W Muzeum Miasta Kołobrzeg odbył się wernisaż z okazji otwarcia nowej wystawy czasowej "Tak się żyło w PRLu". Wśród zaproszonych gości obecny był Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski, który jako pierwszy zabrał głos. Wszystkich zaproszonych gości przywitał dyrektor Muzeum Aleksander Ostasz. Następnie głos zabrał kustosz Piotr Leszmann, pomysłodawca i koordynator przedsięwzięcia. Sama idea powstania wystawy zrodziła się jakiś czas temu. Po prostu dzisiaj PRL jest "modny". Powstają już nie tylko wystawy, ale oddzielne instytucje kultury prezentujące dorobek minionej epoki. Nie chcemy być z tyłu, zwłaszcza że okres wakacyjny sprzyja raczej oglądaniu wystaw "lekkich i przyjemnych". Wierzymy, że każdy kto obejrzy wystawę dojdzie do podobnych wniosków jak nasze. Wystawa podzielona jest na dwie części. W pierwszej prezentowane jest mieszkanie M-3, dwupokojowe z pokojem dziennym, dziecięcym, kuchnią (z oknem) oraz łazienką. Dzięki prezentowanym meblom, urządzeniom mechanicznym, książkom oraz przedmiotom dnia codziennego możemy cofnąć się w czasie o kilkadziesiąt lat. Druga część to prezentacja urządzeń technicznych: telewizory, radia, pralki, motor itd. Są również zaprezentowane dwa tematy: szkoła (z ławką szkolną i stołem do ZPT) i fotografia (wraz z wyposażeniem ciemni fotograficznej) w czasach PRL. Czas PRL to również kolekcjonerstwo: numizmatyka, filatelistyka czy zbieranie proporczyków. Oczywiście nie mogło zabraknąć kolejki do zabawy dla młodszych i starszych chłopców. Ciekawostką jest fakt, iż sprzęt znajdujący się na wystawie w większości jest sprawny: odkurzacz Zelmer – 48 lat, lodówka Mińsk – ponad 50. lat itd. Uzupełnienim wystawy są cytaty z polskich komedii: Miś, Rejs czy Seksmisja.

 

 

Posługując się dawnym PRLowskim sloganem należy powiedzieć, że wystawa powstała dzięki zaangażowaniu ludzi czynu. Przyczyniły się do niej instytucje i osoby prywatne, które przekazały lub wypożyczyły przedmioty: Stowarzyszenie Historyczne "Dębosz" z Rymania, Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie oraz mieszkańcy Kołobrzegu.

Serdeczne podziękowania dla pracowników Muzeum za okazaną pomoc i wsparcie, w szczególności Paniom: Magdalenie Chmielewskiej, Anetcie Bolechowskiej i Irenie Różyło oraz kolegom: Robertowi Serafinowi, Marcinowi Bojanowskiemu, Pawłowi Krakowiakowi i Emilowi Górskiemu.

APEL
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu nadal gromadzi przedmioty z czasów PRLu. Chętnych, pragnących przekazać swoje pamiątki prosimy o kontakt: edukacja@muzeum.kolobrezg.pl lub tel. 94 352 52 53 w. 14