Warsztaty edukacyjne "Historia średniowiecznego rybołówstwa"

27 i 28 września w Szkole Podstawowej nr 1 w Kołobrzegu odbyły się warsztaty edukacyjne "Historia średniowiecznego rybołówstwa". Podczas zajęć, w rybackiej chacie,  uczniowie mogli poznać dawny sprzęt rybacki, posłuchać opowieści o zastosowaniu bosaka, ościenia, harpuna czy działania pułapek i podbieraków  na ryby. Każdy z uczniów mógł spróbować też swoich umiejętności w wiązaniu węzłów marynarskich - płaskiego i kotwicznego.

Z dużym zaciekawieniem uczniowie podeszli do nietypowej konstrukcji, czyli dawnego systemu dźwigowego. Uczestnicy warsztatów mogli  zobaczyć, jak bez użycia silników można było przenosić duże ciężary przy zastosowaniu reguły dźwigni oraz przyrostu uciągu dzięki użyciu wiązek lin i bloczków.

Przy stanowisku z rybami i solą uczniowie poznali rodzaje soli, sposoby ich produkcji, metody konserwacji ryb oraz sprawdzili swoją wiedzę ze znajomości ryb morskich i rzecznych. Każdy mógł obejrzeć makietę dawnej warzelni, a nawet spróbować soli uwarzonej z kołobrzeskiej solanki. Przy stanowisku średniowiecznych gier uczniowie powalczyli ze sobą na kulki.

Warsztaty przygotowało i zrealizowało Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego  przy  merytorycznym wsparciu Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.