Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

VII Rajd Szlakiem Walk 1 Armii Wojska Polskiego

W minioną niedzielę w naszym muzeum gościliśmy uczestników VII Rajdu Szlakiem Walk 1 Armii Wojska Polskiego.

Jak co roku rekonstruktorzy rozpoczęli swój rajd lekcją żywej historii, która odbyła się w piątek w Okonku. Została ona przygotowana dla uczniów szkoły podstawowej. Kolejny dzień rajdu został rozpoczęty uroczystym zapaleniem zniczy pod pomnikiem w Podgajach, upamiętniającym śmierć 32 polskich żołnierzy z 4 Kompanii 3 Pułku Piechoty 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Następnie uczestnicy rajdu udali się na linię wału pomorskiego, na którym przewodnik zapoznał wszystkich z pozostałościami fortyfikacji oraz przybliżył przebieg walk o Nadarzyce.

Ostatniego dnia, w niedzielę 10.03.2019 r., pracownik Muzeum Oręża Polskiego, Pan Radosław Horanin, oprowadził uczestników rajdu po Kołobrzegu. Można było cofnąć się w czasie do marca 1945 roku i dzięki szczegółowemu opisowi przewodnika, przybliżyć sobie jak wyglądało podejście 3 Dywizji 1 AWP nacierającej na Kołobrzeg od strony Karlina oraz 4 Dywizji 1 AWP atakującej od strony dzisiejszego amfiteatru. Oczywiście nie mogło zabraknąć wyjścia na plażę i symbolicznego zanurzenia flagi biało-czerwonej w słonych wodach morza bałtyckiego na wysokości Pomnika Zaślubin Polski z Morzem.

Przed samym zakończeniem rajdu, w Kamienicy Kupieckiej Muzeum Oręża Polskiego, odbył się jeszcze pokaz broni palnej, używanej przez żołnierzy obu stron w marcu 1945 roku. Pokaz przygotował nasz pracownik, a zarazem uczestnik rajdu, Pan Paweł Urbaniak. Natomiast samo zakończenie VII Rajdu Szlakiem Walk 1 AWP odbyło się na wystawie głównej naszego muzeum, gdzie przy makiecie przedstawiającej uroczystości zaślubin przy forcie Munde z dnia18.03.1945 r. komendant rajdu, Pan Zbigniew Izraelski, oficjalnie ogłosił jego zakończenie.