VI Zlot Zimnowojenny Kołobrzeg, 11-12.07.2020 r.

Najbliższy weekend upłynie w Kołobrzegu pod znakiem konfliktu NATO-Układ Warszawski. Po trzech latach nad ujście Parsęty wraca Zlot Zimnowojenny. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce po przerwie spowodowanej pandemią.

11 i 12 lipca Port Jachtowy zamieni się w prawdziwy poligon. Będą tu obozować grupy rekonstrukcyjne i stacjonować zabytkowe pojazdy militarne. – Zlot Zimnowojenny powraca do miejsca, w którym w 2015 r. się rozpoczynał, czyli Kołobrzegu. Wspólnie z lokalnym samorządem chcemy maksymalnie wykorzystać rękojmię powojennej historii militarnej miasta – wyjaśnia Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego. To właśnie ta instytucja jest głównym organizatorem przedsięwzięcia, które od kilku lat znajduje się w czołówce wydarzeń promujących najnowsze dzieje wojskowe w naszym kraju.

Ze względów bezpieczeństwa zlotowisko podzielone zostało na dwie, zamknięte strefy: rekonstrukcyjną przy zbiegu ul. Warzelniczej oraz wjeździe na Most Portowy oraz edukacyjną tuż obok Reduty Bagiennej. W każdej jednorazowo nie będzie mogło przebywać więcej niż 150 osób wliczając zarejestrowanych uczestników. – Stawiamy na muzeum na otwartym powietrzu – żywą ekspozycję przybliżającą bardzo ciekawe lata 1945-1992. Dzięki kontrolowanej rotacji zwiedzających każdy, całkowicie bezpłatnie, będzie miał szansę zobaczyć co tym razem przygotowaliśmy – informuje dyrektor Ostasz. Dodaje, że opracowany przez kierowaną przez niego instytucję, szczegółowy plan zabezpieczenia otrzymał pozytywną rekomendację Państwowego Inspektoratu Sanitarnego w Świnoujściu, pod kuratelą którego znajduje się kołobrzeski Port Jachtowy.

W VI Zlocie Zimnowojenny udział weźmie ponad dwadzieścia zabytkowych wozów militarnych, w tym transportery opancerzone, działo samobieżne, artyleria czy potężne, terenowe ciężarówki. Ponadto, w strefie edukacyjnej, pojawią się stanowiska przygotowane przez Muzeum Oręża Polskiego oraz zaprzyjaźnione placówki z Piły i Stargardu. Będzie tam można obejrzeć mobilne wystawy oraz, co ważne zwłaszcza dla najmłodszych, wziąć udział w warsztatach edukacyjnych.

Wydarzenie trwać będzie w sobotę (11 lipca), od godz. 11.00 do godz. 19.00 oraz niedzielę (12 lipca), od godz. 11.00 do godz. 15.00 na terenie Portu Jachtowego w Kołobrzegu. Wstęp na teren zlotowiska jest bezpłatny. Przedsięwzięcie powstało dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego.

VI Zlot Zimnowojenny – mapka wydarzenia:

Godziny otwarcia stref zlotowych dla zwiedzających:
•    Sobota, 11.07.2020 r. – godz. 11.00-19.00 (oficjalne otwarcie: godz. 12.00).
•    Niedziela, 12.07.2020 r. – godz. 11.00-15.00.

VI Zlot Zimnowojenny – zasady bezpieczeństwa:

•    Na terenie stref zlotowych nie będzie mogło przebywać jednocześnie więcej niż 150 osób w każdej.
•    Zwiedzanie stref odbywać się będzie tylko w wyznaczonych godzinach.
•    W trakcie zwiedzania należy zachować co najmniej 2 m odległości między osobami.
•    Podczas zwiedzania stref nie będzie można się cofać.
•    Podczas zwiedzania nie będzie można dotykać prezentowanego sprzętu.
•    Podczas zwiedzania nie będzie można przekraczać linii wyznaczonych barierkami oraz taśmami.
•    Organizatorzy rekomendują zakrywanie ust oraz nosa w czasie zwiedzania.