Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

V Zlot Zimnowojenny zakończony sukcesem

130 rekonstruktorów, ponad 20 pojazdów militarnych oraz samolot – w minioną sobotę Podborsko opanowali pasjonaci historii wojskowej. Za nami V Zlot Zimnowojenny.

Mały jubileusz, który 13 lipca obchodziła zainicjowana przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu impreza, okazała się jedną z największych, jakie w bieżącym sezonie zorganizowano w naszym regionie. Na terenie byłej, supertajnej bazy-magazynu broni atomowej Armii Radzieckiej spotkało się 130 odtwórców historycznych, którzy zabrali zwiedzających teren Muzeum Zimnej Wojny Obiekt 3001 w Podborsku na niezwykłą wyprawę w przeszłość. V Zlot Zimnowojenny był niewątpliwym sukcesem.

– Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się ostatnią sobotę spędzić z nami. Cieszy mnie fakt, że coraz więcej osób, nie tylko pasjonatów dziejów militarnych, odwiedza naszą zamiejscową wystawę – zaznacza dyrektor MOP, Aleksander Ostasz. Rzeczywiście w dniu zlotu w Podborsku pojawiła się rekordowa liczba zainteresowanych historią po II wojnie światowej. Sam tylko muzealny schron odwiedziło ponad 800 osób.

Największą atrakcją wydarzenia, jak co roku, były stanowiska grup rekonstrukcyjnych. Na miejscu podziwialiśmy dioramę osadzoną w realiach radzieckiej interwencji w Afganistanie, wspartą, sprowadzonym specjalnie na tę okazję, gąsienicowym transporterem opancerzonym MTLB (eksponat z kolekcji Pilskiego Muzeum Wojskowego). Tego dnia można było także obejrzeć poligonowe obozowisko 8. Dywizji Obrony Wybrzeża. Rozbudowany między innymi o samochody ciężarowe Star 660 oraz Kraz 255B, bardzo bogaty w eksponaty punkt, wystawili członkowie GRH Kołobrzeg i GRH Wybrzeże. Dzięki rekonstruktorom goście zlotu mogli poznać również historię przejmowania Obiektu 3001 z rąk polskich, w radzieckie – przygotowany został pokaz, opatrzony profesjonalnym komentarzem.

Gratkę dla miłośników wojskowości stanowił park maszynowy. Oprócz wspomnianych wyżej pojazdów w Podborsku można było zobaczyć transporter opancerzony BTR-152 (eksponat z kolekcji MOP), kilka aut terenowych, a nawet słynną Nysę 522 i to w dwóch wariantach. Uwagę zwracał również wojskowy Trabant oraz wyrzutnia WP-8z. Statyczną prezentację wzbogacił dynamiczny pokaz – przejazd po terenie zlotowiska. Dodatkową atrakcją był przelot samolotu gaśniczego Dromader, połączony ze zrzutem wody, który zorganizowało Nadleśnictwo Białogard. Z kolei Ochotnicza Straż Pożarna w Tychowie oraz ratownicy medyczni przybliżyli tajniki swej służby oraz zasady bezpiecznego postępowania, nie tylko w okresie wakacyjnym.

– Nasz zlot wzbogacony był w tym roku o dodatkowe elementy, przez co byliśmy widoczni nie tylko w samym Podborsku. W piątek, 12 lipca, uzbrojona i wyekwipowana zgodnie z historycznymi realiami, 13-osobowa grupa rekonstruktorów pokonała trasę półmaratonu, w trakcie II Rajdu Pieszego Śladami Zimnej Wojny. Wieczorem umundurowani uczestnicy wydarzenia pojawili się w centrum Białogardu. Z kolei w sobotę kolumna zlotowa z żołnierzami Sił Zbrojnych PRL odwiedziła Grzybowo, gdzie również przygotowano pokaz historyczny – wylicza nasz rozmówca.

V Zlot Zimnowojenny nie mógłby odbyć się bez wsparcia wielu przychylnych osób oraz instytucji. Listę partnerów i sponsorów przedsięwzięcia załączamy poniżej.

 

Patronaty honorowe :

Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski

Starosta Białogardzki Piotr Pakuszto

Burmistrz Białogardu Emilia Bury

Burmistrz Tychowa Robert Falana

Sponsorzy, partnerzy :

Powiat Kołobrzeski

Gmina Kołobrzeg

Powiat Białogardzki

Miasto Białogard

Gmina Tychowo

Nadleśnictwo Białogard

Nadleśnictwo Gościno

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Białogardzie

Regionalne Wodociągi i Kanalizacja w Białogardzie

Zakład Mechaniki Pojazdowej Usługi Transportowe Stanisław Rojek

Portowa Ochotnicza Straż Pożarna „Tryton”

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Koszalinie

Polskie Radio Koszalin

Colberg – Kołobrzeska Fabryka Piwa

Kuchnia uwielbienia Marek Orłowski

Hutor Krzysztof Pawluch

 

W V Zlocie Zimnowojennym udział wzięły następujące grupy i stowarzyszenia :
- GRH 13. Batalion.
- GRH Bagram 345.
- GRH Braterstwo Broni'70.
- GRH Desantura.
- GRH Kołobrzeg.
- GRH Moro.
- GRH North Regiment.
- GRH Wybrzeże.
- Grupa Polskie Sokoły.
- Hutor Pokazy Historyczne.
- Mieleńska Grupa Rekonstrukcji Historycznej.
- SH Pochodnia.
- SRH Rega.

Wsparcia wydarzeniu udzieliło Pilskie Muzeum Wojskowe.

 

Autor zdjęć: Bartosz Janiczek/Rekografia.pl