Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Uroczystości upamiętniające 75 rocznicę "Wielkiej Ucieczki"

W minioną niedzielę, 24.03.2019 r. w Żaganiu, odbyły się uroczystości upamiętniające 75 rocznicę Wielkiej Ucieczki z obozu jenieckiego Stalag Luft III. Podkopem „Harry”, który wykonany został na głębokości blisko 9 m, posiadającym niebagatelną długość 100 m, w dniu 24 marca 1944 roku uciekło z obozu 76 jeńców wojennych, w tym 6 Polaków. Tylko trzem jeńcom udało się uciec do Wielkiej Brytanii. Resztę złapano, a 50 spośród nich, na specjalny rozkaz Hitlera, rozstrzelano.

Uroczystość 75 rocznicy Wielkiej Ucieczki rozpoczął przelot samolotu transportowego Hercules C-130 z Royal Air Force oraz myśliwców F-16 Polskich Sił Powietrznych. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele placówek dyplomatycznych krajów, z których pochodzili uciekinierzy, władze rządowe, przedstawiciele brytyjskiego ministerstwa obrony, międzynarodowe delegacje wojskowe, władze samorządowe, krewni uczestników Wielkiej Ucieczki oraz gość honorowy – Air Commodore Charles Clarke – prezes Stowarzyszenia Byłych Jeńców Wojennych RAF. Jest on corocznym uczestnikiem obchodów w Stalagu Luft III. Wprawdzie sam nie uczestniczył w ucieczce, z uwagi na osadzenie w obozie już w trakcie jej organizowania, natomiast na własne oczy widział samą operację jak i wszystko to, co działo się już po jej zakończeniu, kiedy to niemieckie oddziały rozpoczęły poszukiwania zbiegów i przeczesywanie obozu.

W sobotę, dzień przed uroczystościami, oraz w niedzielę, przed rozpoczęciem ceremoniału, można było zapoznać się z uzbrojeniem wojsk polskich i naszych sojuszników. Przez cały weekend przy muzeum obozów jenieckich znajdowało się miasteczko militarne z wieloma atrakcjami dla zwiedzających i zaproszonych gości. Grupy rekonstrukcji historycznej, zabytkowy i współczesny sprzęt pancerny, namioty promocyjne wielu instytucji, stanowiły wspaniałe tło dla tak ważnej uroczystości.

Tak samo jak w latach ubiegłych, w uroczystościach uczestniczył nasz pracownik pan Paweł Urbaniak, który złożył wiązankę kwiatów przy pomniku. Pan Paweł bada historię obozu jenieckiego Stalag Luft IV pod Tychowem, który założony został w 1944 roku, już po „Wielkiej Ucieczce”. Powstał on w Żaganiu jako podobóz Stalagu Luft III, a następnie po kilku tygodniach przeniesiony został na tereny leśne pod Tychowem. Ucieczka bardzo odcisnęła się na budowie Stalagu Luft IV, wprowadzono liczne obostrzenia i zmieniono sposób wznoszenia baraków tak, aby uniemożliwić wszelkie próby tworzenia podkopów.

Zapraszamy wszystkich na uroczystość 74 rocznicy ewakuacji Stalagu Luft IV pod Tychowem, w sobotę 13.04.2019 r. Organizatorami tego wydarzenia są Miasto i Gmina Tychowo oraz Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii PERUN z Koszalina. Obchody rozpoczną się na stacji PKP w Podborsku, skąd wyruszy Marsz Pamięci pod pomnik upamiętniający jeńców, który stoi w samym środku byłego obozu. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przygotowało dla Państwa wystawę pt.: Stalag Luft IV, na której można będzie obejrzeć m.in. rzeczy osobiste jeńców, jak i elementy zestrzelonych samolotów alianckich.

Serdecznie zapraszamy!