Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Uroczystość z udziałem uczestników walk o Kołobrzeg oraz przedstawicieli Związku Kombatantów

W niedzielę, 17 marca, o godzinie 11:00, w oddziale Muzeum „Dzieje Oręża Polskiego” przy ulicy Emilii Gierczak 5 w Kołobrzegu, odbyła się ceremonia z udziałem weteranów bitwy o Kołobrzeg oraz delegatów Związku Kombatantów. Centralnym elementem wydarzenia było wręczenie munduru oraz dokumentów kpt. Stanisławy Czekajło, a także odznaczeń i dokumentów należących do jej zmarłej siostry, Elżbiety Buda, z domu Czekajło. Obie panie, zesłane z Lwowa na Syberię, przeszły cały szlak bojowy jako żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego z Syberii do Berlina, pełniąc funkcję telegrafistek i kończąc służbę w stopniach podoficerskich. Kpt. Stanisława Czekajło, mająca 98 lat, postanowiła przekazać swoje odznaczenia, legitymacje, dyplomy i zdjęcia do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Ceremonię przekazania munduru dokonał Prezes Zachodniopomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Szczecinie, por. Henryk Krudos.

W uznaniu za długoletnie działania na rzecz upamiętnienia i promowania wkładu 1 i 2 Armii Wojska Polskiego, Prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie, płk Czesław Lewandowski wraz z Sekretarz Generalną, panią Elżbietą Sadzyńską, uhonorowali Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz pana Kazimierza Ratajczaka Krzyżem Czynu Frontowego 1 i 2 Armii WP. Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum, otrzymał Złoty Krzyż od Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego oraz Krzyż 100-lecia Związku Inwalidów Wojennych RP.