Uroczyste przekazanie zabytków do Izby Pamięci Ziemi Stepnickiej.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu miało przyjemność przekazać do Izby Pamięci Ziemi Stepnickiej obiekty zabytkowe, które wzbogaciły znajdującą się tam ekspozycję poświęconą historii regionu. Uroczystość miała miejsce 1 października 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stepnicy, a uczestniczyli w niej dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Aleksander Ostasz, wraz z pracownikami, burmistrz Gminy Stepnica, Andrzej Wyganowski, oraz zaproszeni goście.

Koordynatorką spotkania oraz wszelkich działań związanych zarówno z otwarciem stepnickiej Izby Pamięci, jak i jej rozbudową, była sekretarz gminy, pani Mariola Kwiryng. Znalezione na terenie gminy Stepnica przedmioty, które decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków stały się własnością kołobrzeskiego Muzeum, znalazły miejsce pozwalające uchronić je od zapomnienia i dać szansę lokalnej społeczności na ich poznanie.

Ponad 40 artefaktów pochodzących z różnych okresów historycznych, od epoki brązu po XX wiek, to wynik pracy poszukiwaczy w składzie: Dawid Wasylów, Bartosz Witkowski, Marcela Gibert, Przemysław Miturzyński, Marek Leszczyński i Jan Sinius, którzy za pozwoleniem goleniowskiego Nadleśnictwa mieli szansę je odkryć. Jak się okazuje, w ziemi stepnickich lasów nie brakuje skarbów.

Poza licznymi monetami, takimi jak szerf pomorski Jana Fryderyka z 1591 r. czy pieniądze zastępcze miasta Szczecina z 1920 r., odnaleziono najpewniej fragment brązowej bransolety pochodzącej z epoki brązu, której początek na Pomorzu przypada na lata 2350–2300 p.n.e. Wśród znalezisk znalazły się także drobne guziki cywilne i wojskowe, metalowa zapinka do książki, srebrna zawieszka, kula muszkietowa, a nawet okolicznościowa popielnica z 1900 r. Różnorodność przedmiotów codziennego użytku stanowi prawdziwą lekcję historii zarówno dla mieszkańców Stepnicy, jak i licznych turystów odwiedzających to miejsce w sezonie letnim. Jednak przede wszystkim jest to nauka dla młodzieży, która, odwiedzając miejską bibliotekę, ma szansę na zgłębienie przeszłości swoich przodków.

Izba Pamięci jest efektem gminnego projektu „Utworzenie Izby oraz pomnika w Stepnicy”, a jej otwarcie miało miejsce w 2022 r. Sam pomysł zrodził się już kilka lat wcześniej jako pokłosie monografii poświęconej miastu, która dała impuls mieszkańcom oraz lokalnym placówkom do przekazywania pamiątek, dokumentów oraz przedmiotów związanych z historią regionu.