Zapraszamy Was na specjalny wykład, który odbędzie się w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. Ten niecodzienny event będzie nie tylko okazją do zgłębienia historii naszego miasta, ale również do odkrywania tego, jakie skarby kryły się kiedyś w jego przestrzeni.
Szczegóły wydarzenia:
"Tego już nie ma w przestrzeni miejskiej" - pod takim hasłem poprowadzi nas przez wieki Pan Kazimierz Ratajczyk. Będzie to niezwykła podróż w czasie, oparta na autentycznych zdjęciach, zapiskach, albumach oraz emocjonujących wspomnieniach. Razem z Panem Ratajczykiem przeniesiemy się w czasy, kiedy Kołobrzeg wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj. Odkryjemy, jakie budynki, miejsca i symbole stanowiły o duszy miasta, a dzisiaj są tylko cichym echem przeszłości.
Dla wielu z nas będzie to okazja do nostalgicznej podróży, dla innych - odkrycie nieznanych dotąd faktów z historii Kołobrzegu. Wspólnie zastanowimy się nad tym, co sprawiło, że pewne elementy przestrzeni miejskiej zniknęły z krajobrazu naszego miasta i co możemy zrobić, aby pamięć o nich przetrwała.
Nie przegap tej wyjątkowej okazji, by zanurzyć się w historii Kołobrzegu, poznać jej nieznane zakątki i porozmawiać o tym, jak ważne jest dla nas wszystkich dziedzictwo.
Do zobaczenia 28 września!
Kazimierz Ratajczyk to postać nieodłącznie związana z Kołobrzegiem. Jako społecznik, harcerz, wydawca i fotograf, przyczynił się do dokumentowania oraz promowania historii i uroków tego nadmorskiego miasta.
Kołobrzeg stał się jego domem od 1949 roku. W latach 70. XX wieku Ratajczyk zaczął tworzyć dla regionalnej prasy. Współpracując z Ilustrowanym Kurierem Polskim oraz pełniąc funkcję fotoreportera dla Krajowej Agencji Wydawniczej (Oddział Szczecin), szybko zyskiwał rozpoznawalność w branży dziennikarskiej. Jego zapał i talent doceniono także w "Głosie Pomorza" oraz "Głosie Koszalińskim".
W 1980 roku Ratajczyk dołączył do prestiżowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Klubu Publicystów Morskich SDP. Rozpoczynając nowy rozdział w swojej karierze, w 2002 roku założył Wydawnictwo REDA K. Ratajczyk, które stało się domem dla wielu jego projektów.
Jednak to, co wyróżnia Kazimierza Ratajczyka spośród wielu innych, to jego imponujący dorobek fotograficzny. W swoim archiwum zgromadził blisko 2 miliony zdjęć. Fascynują go różnorodne tematy, ale najchętniej sięga po motywy związane z przyrodą, morzem, pracą ludzi na morzu, zwłaszcza marynarzy i rybaków, oraz fotografię krajoznawczą. Jego prace można było podziwiać na licznych wystawach, nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech i na Ukrainie. Talent i zaangażowanie przyniosły mu także kilkadziesiąt nagród w konkursach fotograficznych.
Aktywny społecznie, Kazimierz Ratajczyk działa w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym oraz w Związku Polskich Fotografów Przyrody. Ponadto, pełni funkcję członka Zarządu Głównego w Lidze Morskiej i Rzecznej, kontynuując swoją pasję związaną z morzem.