Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

SU-57 szykuje się do boju

Obostrzenia wywołane epidemią koronawirusa, a przede wszystkim brak możliwości udostępniania wystaw zwiedzającym sprawił, że w naszym Muzeum rozpoczął się długo oczekiwany czas serwisowania sprzętu. Jedną z pierwszych maszyn, które postanowiliśmy przejrzeć i dokonać napraw jest półgąsienicowe działo samobieżne produkcji amerykańskiej T48 (SU-57).

 

 

Pojazd przechodzi aktualnie remont systemu mocowania oraz obrotu zespołu uzbrojenia głównego – sześciofuntowej (kaliber 57 mm) armaty przeciwpancernej, zainstalowanej na podstawie T5. Wszystko po to, by w zbliżającym się bądź, co bądź wielkimi krokami sezonie, można było zaprezentować pełne możliwości tego wyjątkowego, bo rzeczywiście używanego przez żołnierzy Wojska Polskiego w schyłkowym okresie II wojny światowej pojazdu. Warto podkreślić, że maszyna wielokrotnie uczestniczyła w inscenizacjach i pokazach historycznych na terenie całego kraju, stając się swoistą wizytówką MOP.

Zachowane w naszych zbiorach działo samobieżne T48 (SU-57) jest jednym z 15 egzemplarzy przekazanych w marcu 1944 r. przez Armię Czerwoną Wojsku Polskiemu. Wykorzystywane było najpierw w szeregach 1. samodzielnego batalionu rozpoznawczego, a ostatecznie – 7. samodzielnego dywizjonu artylerii pancernej. Ma za sobą działania wojenne nad Wisłą, na Wale Pomorskim oraz, po forsowaniu Odry, na terenie Niemiec. W kolekcji MOP znajduje się od 1975 r. Warto zaznaczyć, że odrestaurowane w latach 2008-2009 kołobrzeskie T48 (SU-57) to jedno z 7 zachowanych na świecie. 4 sztuki znajdują się w Polsce.