15 marca 2025 roku w Muzeum Oręża Polskiego odbyło się szczególne spotkanie z weteranami, które było jednym z kluczowych wydarzeń obchodów 80. rocznicy walk o Kołobrzeg. Była to okazja do rozmów z żołnierzami, którzy w marcu 1945 roku walczyli o miasto, oraz do uhonorowania osób zaangażowanych w pielęgnowanie pamięci historycznej.
W spotkaniu wzięli udział trzej kombatanci, uczestnicy walk o Kołobrzeg:
por. w st. spocz. Józef Nowak
por. w st. spocz. Józef Kwiatkowski
por. w st. spocz. Edward Róg
Towarzyszyli im przedstawiciele Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych:
płk Czesław Lewandowski – Prezes Zarządu Głównego ZKRPiBWP,
Elżbieta Sadzyńska – Członek Zarządu Głównego ZKRPiBWP,
Krzysztof Rinas – Wiceprezes Zarządu Głównego ZKRPiBWP.
Uroczystość miała miejsce w Oddziale "Dzieje Oręża Polskiego" przy ul. E. Gierczak 5, w Kamienicy Kupieckiej. Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania gości przez dyrektora Muzeum Oręża Polskiego, Aleksandra Ostasza, który podkreślił znaczenie spotkania i wagę osobistego świadectwa kombatantów.
Następnie odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń i medali. Gen. Jan Dziedzic wręczył wyróżnienia osobom, które przyczyniły się do upamiętnienia historii walk o Kołobrzeg. Wyróżnienia odebrali m.in. przedstawiciele władz miasta, instytucji oraz osoby wspierające kombatantów.
Odznaczenia otrzymali m.in.:
Katarzyna Pechman – główny specjalista ds. kultury w Urzędzie Miasta Kołobrzegu,
mjr Piotr Barański – prezes Zarządu Koła Nr 11 ZżWP w Kołobrzegu,
Anna Mieczkowska – Prezydent Miasta Kołobrzeg,
ppłk Zbigniew Bejger – pełnomocnik starosty ds. kombatantów,
Aleksander Ostasz – Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego,
Mirosław Tessikowski – Starosta Kołobrzeski.
Podczas spotkania głos zabrał ppłk Jerzy Przepióra, prezes Zarządu Koła Nr 10 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, który przypomniał historię walk o Kołobrzeg oraz opowiedział o znaczeniu tych wydarzeń w kontekście całej II wojny światowej. Mówił o decyzji Adolfa Hitlera, która zmieniła Kołobrzeg w twierdzę, oraz o ciężkich bojach, które toczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego.
Przypomniana została również "Kołobrzeska Księga Poległych", dokumentująca śmierć ponad 1400 polskich żołnierzy walczących o miasto. Podkreślono, że walki o Kołobrzeg były największą bitwą uliczną w historii Wojska Polskiego w II wojnie światowej.
Spotkanie zakończyło się podziękowaniami dla weteranów za ich obecność i wspomnienia. Uczestnicy mieli możliwość rozmów z kombatantami oraz wspólnego oddania hołdu poległym. Wydarzenie było wzruszającym momentem, pozwalającym na refleksję nad historią i znaczeniem pamięci o bohaterach. Udział w spotkaniu był dla wielu uczestników cenną lekcją historii przekazaną z pierwszej ręki.