Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Sezon rekonstrukcyjny rozpoczęty

W minioną sobotę pasjonaci najnowszej historii wojskowej oficjalnie rozpoczęli nowy sezon. Na szlaku z Białogardu do Podborska trwał Zimowy Rajd Pieszy Rekonstruktorów „Winter Warz 2020”, którego organizatorem było Muzeum Oręża Polskiego.


Ponad 30 osób w mundurach z okresu zimnej wojny i początku lat dziewięćdziesiątych, wyposażonych i uzbrojonych zgodnie z realiami epoki pieszo pokonało kilkanaście kilometrów dzielących Białogard i zamiejscową ekspozycję MOP – Muzeum Zimnej Wojny Obiekt 3001 w Podborsku. Zimowy Rajd Pieszy Rekonstruktorów „Winter Warz 2020” to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w regionie, a jednocześnie premierowe w rozpoczętym niedawno roku wydarzenie z odtwórstwem historycznym XX w. w tle, w kraju.

 


- Postanowiliśmy przekuć w czyn ideę aktywnego wypoczynku, która towarzyszy Muzeum Zimnej Wojny od początku jego funkcjonowania. Połączyliśmy elementy związane z popularyzacją najnowszych dziejów militarnych – historyczne mundury, ekwipunek oraz broń z niemal sportową, lecz koleżeńską rywalizacją – mówi dyrektor Muzeum Oręża Polskiego, Aleksander Ostasz. Zaznacza jednocześnie, że wszystkim uczestnikom udało się pokonać 14 km szlaku w mniej niż 3 godziny. – To świetny wynik zważywszy na obciążenie wyposażeniem bojowym oraz typową w ostatnich latach dla Pomorza, styczniową aurę – wysoką wilgoć oraz temperaturę powietrza nieprzekraczającą 5 stopni Celsjusza – uzupełnia.

 


Poza integracyjnym i edukacyjnym charakterem sobotni rajd miał również na celu promocję Białogardu, Tychowa, Podborska oraz najbliższej okolicy. Jak zaznaczają muzealnicy, większość uczestników wydarzenia, w tym na przykład reprezentacja rekonstruktorów z Warszawy czy Poznania, nigdy tej części województwa zachodniopomorskiego nie odwiedzała. Z tego względu w programie wydarzenia, oprócz marszu w terenie, zaplanowano zwiedzanie poradzieckiej bazy atomowej, białogardzkich koszar artylerii przy Szosie Połczyńskiej czy muzeum w tzw. Starym Ratuszu. – Liczymy, że miłe wspomnienia naszego przedsięwzięcia sprawią, że uczestnicy będą tutaj wracać z rodzinami i przyjaciółmi nie tylko w sezonie – kończy dyrektor Ostasz.


Zimowy Rajd Pieszy Rekonstruktorów „Winter Warz 2020” został dofinansowany ze środków Miasta Białogard.