Schrony Kluczewo

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu od kilku lat realizuje „Projekt Schron”, który polega na gromadzeniu i ekspozycji obiektów fortyfikacyjnych, stanowiących zabytki architektury wojskowej. W poniedziałek, 14.06 2021r. z terenu byłego poniemieckiego i poradzieckiego lotniska Kluczewo zostały przetransportowane do Kołobrzegu, dzięki pomocy Firmy ,,Pomoc Drogowa Adam Molis”, dwa betonowe obiekty. Jeden to poradziecki punkt obserwacyjno - bojowy SPS-2m, pozyskany z terenów inwestycji drogowej prowadzonej przez miasto Stargard na lotnisku w Kluczewie. Drugi to betonowe modułowe stanowisko nieznanego przeznaczenia, produkcji niemieckiej sygnowane oznaczeniami D.R.G.M, które spoczywało w nieistniejącej miejscowości Słotnica, położonej po zachodniej stronie pasa startowego byłego lotniska w Kluczewie. Ewidentnie zostało tu przewiezione i porzucone razem ze śmieciami prawdopodobnie jeszcze przez Rosjan, którzy rozbudowywali i sprzątali na swoje potrzeby poniemieckie lotnisko. Nie wiemy gdzie pierwotnie był umiejscowiony ten obiekt ani do czego służył. Być może jest związany z łącznością lub jakąś infrastrukturą lotniskową. Miejscowy pasjonat historii wojskowości Jarosław Tomczak, który przekazał Muzeum informację o tych betonowych obiektach i dzięki pomocy którego udało się je pozyskać, sugeruje że może to być wczesna i nietypowa forma stanowiska dla km (niewielkie rozmiary skłaniają do weryfikacji). Na terenie lotniska w Kluczewie były podobno dwa takie betonowe schrony, ale jeden uległ już dawno temu całkowitemu zniszczeniu. Betonowy obiekt w przybliżeniu ma kwadratowy kształt, z lekkim spadem na górze w tył, posiadał dwie pary metalowych drzwiczek od góry oraz od tyłu, na górze wokół otworu na drzwiczki jest betonowy rant, który odprowadzał wodę na boki i zapobiegał jej spływaniu do środka. Generalnie schron jest bardzo starannie wykonany i dopracowany konstrukcyjnie.

Szczególne podziękowania składamy prezydentowi Stargardu Pana Rafałowi Zając, bez którego osobistej pomocy akcja ratowania betonowych schronów nie byłaby możliwa. Dziękujemy również wszystkim, którzy pomogli Muzeum pozyskać i uratować obydwa betonowe schrony. Bez pomocy wielu instytucji, firm oraz osób nie byłoby to realne.

Obydwa zabytki od dzisiaj można oglądać w kolekcji Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu na wystawie plenerowej Dzieje Oręża Polskiego przy ulicy Emilii Gierczak 5.

Apel
Zapraszamy do kontaktu wszystkich, którzy mają wiedzę na temat betonowych schronów z Kluczewa lub innych, które powinny trafić do muzeum. Jesteśmy w stanie odpowiednio je zabezpieczyć oraz przetransportować na muzealną wystawę, a co za tym idzie zachować dla przyszłych pokoleń. Wszystkie trafią do tworzonego właśnie w naszej placówce skansenu fortyfikacyjnego.

Informacje na temat obiektów prosimy zgłaszać na adres e-mail: dyrektor@muzeum.kolobrzeg.pl lub alekost@wp.pl albo pod numer telefonu: 601 402 400.