27 września, w ramach obchodów Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, uczniowie kołobrzeskich szkół osądzili Jakuba Kaspra Adebara. Na dziedzińcu ratusza odbył się proces legendarnej postaci dawnego Kołobrzegu pt. „Sąd nad Adebarem. Rewizja historii i lekcja aktywnego obywatelstwa”. Inscenizację przygotowali uczniowie z SP 4 pod kierunkiem nauczycieli Magdaleny Grondys-Welc i Aleksandry Mentel, a oprawę muzyczną przygotował Tomasz Leszczyński.
Na zaproszenie organizatorów wydarzenia przybyli Anna Mieczkowska, Prezydent Miasta Kołobrzeg, Ilona Grędas-Wójtowicz, Zastępca Prezydenta ds. Społecznych, Przewodniczący Rady Miasta Bogdan Błaszczyk oraz radni miejscy: Przemysław Kiełkowski i Adrian Tomicki. Los Adebara był w rękach publiczności, którą reprezentowały wytypowane klasy z kołobrzeskich szkół. Zaproszenie przyjęły klasy: 6d z SP 1 (op. Teresa Urbańska), 6a z SP 3 (op. Joanna Szydłowska), 7b z SP 4 (op. Tomasz Leszczyński), 7a z SP 5 (op. Krzysztof Kraska i Aldona Przybylska), 7d z SP 6 (op. Agnieszka Jóźwicka), 5c z SP 7 (op. Aleksandra Janowska) oraz 7c z SP 8 (op. Karolina Duńczak i Anna Helman).
Uczniowie, zaopatrzeni w kulki koloru białego i czarnego, uważnie obserwowali przebieg procesu. Wszyscy zebrani wzięli udział w głosowaniu: białe kulki wrzucali do pojemnika z napisem „niewinny”, a czarne do pojemnika z napisem „winny”. Wynik głosowania był następujący: za skazaniem - 111 głosów, za uniewinnieniem - 22. Wynik głosowania był powtórzeniem historii sprzed 500 lat (1524 roku). Jakub Kasper Adebar został ponownie osądzony i skazany na karę śmierci. Historia zatoczyła koło.
Wydarzenie odbyło się dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Społecznik na lata 2022-2024, zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
fot. Tomasz Leszczyński