Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Rogatywki z orłem wróciły do Sandau - upamiętnienie Dnia Zwycięstwa

W dniu 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie – 8 maja 2019 r., delegacja Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz zachodniopomorskiego środowiska odtwórstwa historycznego, złożyła kwiaty przy pomniku żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w miejscowości Sandau nad Łabą (Saksonia-Anhalt). Miejsce to wieńczyło szlak bojowy 14. pułku 6. Dywizji Piechoty, , tej samej, która na początku marca 1945 r. jako pierwsza rodzima jednostka rozpoczęła bój o Kołobrzeg.

 

 

Wyjazd przedstawicieli MOP, Fundacji Rozwoju Regionalnego bielik, Towarzystwa Przyjaciół MOP i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej REGA z Trzebiatowa to pierwsza taka inicjatywa w Polsce.

Walki w rejonie Havelberg-Sandau trwały od połowy kwietnia do pierwszych dni maja 1945 r. Na obszarze tym doszło do spotkania czołówki 1. Armii Wojska Polskiego, prowadzącej działania na północ od Berlina, z nacierającymi z zachodu pododdziałami amerykańskiej 9. Armii. Obie armie nawiązały kontakt w Sandau 3 maja 1945 r. Żołnierze 6. Dywizji Piechoty właśnie podczas postoju na wschodnim brzegu Łaby dowiedzieli się o bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy.