Rocznica zakończenia II wojny światowej

76 lat temu nazistowskie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która zakończyła trwającą blisko 6 lat wojnę w Europie.

8 maja 1945 r. po godzinie 22.00 w byłym kasynie oficerskim szkoły saperskiej w Berlinie Feldmarszałek Wilhelm Keitel w obecności przedstawicieli czterech mocarstw – Związku Radzieckiego, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji niemieckich sił zbrojnych. Ze względu na dwugodzinne różnice w strefach czasowych w Moskwie było już po północy 9 maja. W efekcie strona radziecka przyjęła, iż zakończenie wojny w Europie należy datować na 9 maja. Z tego powodu do dnia dzisiejszego uroczystości w krajach zachodnich odbywają się 8 maja natomiast w krajach bloku wschodniego dzień później.

Od walk obronnych w 1939 r. żołnierz polski walczył na wszystkich frontach II wojny światowej.  Walczył za wolność nie tylko swoją, ale całej Europy. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu upamiętnia walkę Polaków o niepodległość poprzez wystawę umundurowania i wyposażenia żołnierza polskiego z okresu 1939 – 1945.

Na zdjęciu poniżej polscy żołnierze z 1 Armii Wojska Polskiego w Berlinie po zakończeniu działań wojennych, maj 1945 r. (zdjęcie ze zbiorów MOP)