Relacja z otwarcia wystawy "Zabytki toru wodnego"

Wystawa "Zabytki toru wodnego Świnoujście-Szczecin" miała swój wernisaż w czwartek (18 bm.) na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie - Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27.

W uroczystości obok m.in. wojewody zachodniopomorskiego - Zbigniewa Boguckiego, dyrektorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu - Aleksandra Ostasza i Muzeum Narodowego Szczecinie - Lecha Karwowskiego, a także zastępcy dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie – Pawła Szumnego, udział wziął Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Otwarcie wystawy dokonane przez Ministra w obecności posła Artur Szałabawki, Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego oraz przedstawicieli samorządu, instytucji kultury i branży morskiej to swoiste podsumowanie osiągnięć inwestycji "Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m”. Oprócz plansz dokumentujących najciekawsze znaleziska wydobyte z modernizowanego toru wodnego Świnoujście-Szczecin, na wystawie są również prezentowane zabytkowe obiekty np. gwiazdowy silnik lotniczy z trójpłatowym śmigłem amerykańskiego samolotu Boeing B-17 Flying Fortress z czasów drugiej wojny światowej.

Wśród eksponatów znajduje się broń wydobyta podczas pogłębiania toru, elementy statków czy boje - mówi Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Premierowy pokaz ekspozycji miał miejsce w Warszawie, w siedzibie byłego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a obecnie części Ministerstwa Infrastruktury. Po zakończeniu ekspozycji w Szczecinie wystawę zobaczą jeszcze mieszkańcy Elbląga, Wrocławia i Kołobrzegu.

Mobilna, wielkoformatowa wystawa pt.: „Zabytki z toru wodnego Szczecin-Świnoujście” poświęcona jest eksponatom wydobytym podczas modernizacji toru. Wystawa powstała pod patronatem i przy współpracy Ministerstwa Infrastruktury oraz dzięki zaangażowaniu i pomocy następujących instytucji i firm: Urzędu Morskiego w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza, Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, portalu Polska Morska, Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego, Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie i Wrocławiu, Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz konsorcjum wykonawczego robót na torze DIVO (spółka joint venture, utworzona przez firmy Dredging International oraz Van Oord).

Wystawa składa się z 25 plansz. Każda plansza ma wymiary metr na metr, jest z PCV (5 mm) i posiada 4 otwory po jednym w każdym rogu. Istnieje możliwość zaprezentowania filmu, zrobienia prelekcji lub przeprowadzenia multimedialnego pokazu zdjęć. Zainteresowane prezentacją wystawy muzea, instytucje lub firmy prosimy o kontakt z Aleksandrem Ostaszem, email: alekost@wp.pl , tel. 601 402 400.

Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Aleksander Ostasz, składa szczególne podziękowania za pomoc w powstaniu wystawy: Urzędowi Morskiemu w Szczecinie, konsorcjum firm DIVO, a także: Wojciechowi Stecko, Robertowi Szelidze z L -Team, Andrzejowi Kocewiczowi z UW Service, Grzegorzowi Sierockiemu "Trooper85”, Arkowi Siewierskiemu "Woodhaven”, Andrzejowi Ditrichowi, Januszowi Lemieszkowi, Michaelowi Polczyńskiemu z DPAA, Piotrowi Brzezińskiemu, Piotrowi Witowi, Mirosławowi Skwiotowi oraz pracownikom Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, a szczególnie Marcinowi Bojanowskiemu i Mirosławowi Macko.