Przekazanie wspomnień komandora: książka Ludwika Siwka wzbogaca zbiory muzeum

Ludwik Siwek

"Droga do dowódcy Morskiej Brygady Okrętów Pogranicza im. kmdr. por. Franciszka Dąbrowskiego"

Książka, wydana w 2018 roku, zawiera wspomnienia komandora Ludwika Siwka będącego w latach 1973-1980 dowódcą Bałtyckiego Dywizjonu Okrętów Pogranicza, później szefem Sztabu Morskiej Brygady Okrętów Pogranicza, a w latach 1981-91 dowódcą tej jednostki. Autor opowiedział w niej o swojej służbie pod biało-czerwoną banderą i o swoich związkach z Kołobrzegiem. Jak sam napisał: Pragnąc zachować choć cząstkę obrazu minionych lat, postanowiłem opisać je choćby w telegraficznym skrócie… w książce staram się odtworzyć klimat tamtych czasów, który istotnie wpłynął na moja osobowość, opisać otoczenie, które mnie ukształtowało, utrwalić najważniejsze fakty mojego życia, ze szczególnym uwzględnieniem służby wojskowej.

Publikacja ta nie jest jedynym darem przekazanym do naszego muzeum przez kmdr. Ludwika Siwka. We wrześniu 2006 roku do kołobrzeskiego portu wpłynął okręt szkolny Polskiej Marynarki Wojennej ORP Iskra. Na jego pokładzie przywieziono wówczas jedne z pierwszych eksponatów do tworzonej w Muzeum Oręża Polskiego ekspozycji morskiej, a wśród nich znalazły się te należące do komandora. Do naszych zbiorów trafił wówczas między innymi jego mundur komandorski (kompletny współczesny mundur oficera marynarki wojennej), znak dowódcy okrętu, proporczyki i dokumenty, zdjęcia oraz kronika stacjonującego w Kołobrzegu okrętu patrolowego ORP Jupiter (wcześniej OP-211), którego dowódcą przez wiele lat był kmdr Ludwik Siwek.