Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Przekazanie pamiątek 4 Kołobrzeskiego Pułku Artylerii Mieszanej

Dzisiaj w Muzeum Miasta Kołobrzeg obyła się konferencja prasowa oraz spotkanie, podczas którego pułkownik Adam Dłużniewski, ostatni dowódca 4. Kołobrzeskiego Pułku Artylerii Mieszanej przekazał do naszej placówki unikatowe mundury i pamiątki.

Do zbiorów muzealnych trafiły przedmioty związane z 4. Pułkiem, ale także ze służbą pułkownika Dłużniewskiego podczas kierowania Polskim Kontyngentem Wojskowym w Libanie (PKW UNIFIL) w latach 2006-2007. Dla kołobrzeskiego muzeum jest to niezwykle ważny zbiór, gdyż dotyczy on bezpośrednio jednostki stacjonującej w Garnizonie Kołobrzeg, a także pamiątki kołobrzeżanina, który dowodził podczas zagranicznej misji stabilizacyjnej ONZ.

 

 

Pułkownik Adam Dłużniewski był ostatnim dowódcą rozformowanego w 2001 roku 4. Pułku Artylerii Mieszanej. Potem przeszedł do dowództwa Pomorskiego Okręgu Wojskowego, aby dowodzić Polskim Kontyngentem w Libanie w ramach ONZ (PKW UNIFIL), przeznaczonym do zabezpieczenia początkowo medycznego, a później także logistycznego wojsk ONZ w południowym Libanie. Był dowódcą dwóch zmian, od kwietnia do października 2006 i od października do kwietnia 2007 roku. Odznaczony Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

W zbiorach przekazanych do muzeum znajdują się mundury wraz z dystynkcjami, pamiątki okolicznościowe, plakietki i medale, a także dokumenty i sztuka żołnierska, jak pięknie zdobiona łuska w motywach 4. Pułku czy krzyż wykonany z odłamków pocisków spadających wokół polskiego obozu w Libanie. Pułkownik Adam Dłużniewski zachęca także innych żołnierzy do przekazywania pamiątek do Muzeum Oręża Polskiego. Zamiast trzymać je w garażu czy na strychu, mogą one trafić w dobre ręce i służyć przyszłym pokoleniom jako eksponaty ukazujące funkcjonowanie wojska w Kołobrzegu. Z zebranych pamiątek powstanie w 2021 roku specjalna wystawa.

Panu pułkownikowi jeszcze raz serdecznie dziękujemy.