Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Promocja książki na temat Stalagu Luft IV w Modrolesie

7 lutego w koszalińskim Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, oddziale Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, zorganizowane zostało spotkanie promujące książkę p.t.: „Obóz dla jeńców alianckich Stalag Luft IV w Tychowie w latach 1944 -1945. Studia, relacje, upamiętnianie”. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu na czele z asystentem w dziale historii wojskowości, Pawłem Urbaniakiem.

 

 

Oprócz wymiany poglądów na temat przeszłości i współczesności byłego, niemieckiego obozu dla jeńców – lotników sił koalicji antyhitlerowskiej w Modrolesie pod Tychowem, podczas spotkania nawiązaliśmy kontakt w sprawie współpracy przy badaniu obiektu z wydawcą książki, Wydziałem Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej, reprezentowanym przez dziekana, prof. dr hab. Michała Polaka. Badania obozu, realizowane wraz z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie rozpoczną się już wiosną. Teren ten sąsiaduje bezpośrednio z zamiejscową wystawą MOP, Muzeum Zimnej Wojny Obiekt 3001 w Podborsku.

Warto zaznaczyć, że reprezentujący naszą placówkę Paweł Urbaniak, rodowity mieszkaniec Tychowa, to jeden z inicjatorów nie tylko poszukiwania informacji na temat Stalagu Luft IV, ale także upamiętniania w nim więzionych. To między innymi z jego inicjatywy od kilku lat uroczyście obchodzone są kolejne rocznice ewakuacji obozu w 1945 r., ze względu na swój dramatyczny przebieg nazywanej „Marszem śmierci”. Uczestniczą w nich przedstawiciele lokalnych samorządów, organizacji społecznych, pasjonaci historii oraz goście zagraniczni.